Ministerstvo čelí trestnímu oznámení kvůli billboardu, u kterého se stala nehoda

O nebezpečí, které představují velkoplošné reklamy u silnic, se obecně debatuje už léta. Nyní se ale objevilo konkrétní trestní oznámení na ministerstvo dopravy kvůli únorové nehodě na rychlostní silnici z Prahy do Slaného, kdy řidič narazil do billboardu.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

reklamy u silnice

reklamy u silnice | Foto: Jan Rosenauer

Čas od času se v Česku najde politik, který chce billboardy u silničních komunikací bez výjimek zakázat. Většinou se vše utopí v debatě o tom, co přesně znamená u silnice a co už nikoli.

Přehrát

00:00 / 00:00

O odpovědnost za nehodu u billboardu diskutovali v ozvěnách dne Radiožurnálu Vojtěch Razim ze sdružení Acta non verba a náměstek ministra dopravy Tomáš Kaas

Případ únorové nehody by ale mohl stávající praxi výrazně změnit. Občanské sdružení Acta non verba podalo trestní oznámení na úředníky ministerstva dopravy.

Těm podle zástupce sdružení Vojtěcha Razima zákon o provozu na pozemních komunikacích ukládá, aby dohlíželi na bezpečnost cest a odstraňovali z nich překážky, mezi něž patří i billboardy.

„Rychlostní silnice R7 je právě v jejich kompetenci. Kdyby ten billboard povolili, tak je tam zodpovědnost jasná. I kdyby tam byl postaven načerno, pak zodpovědnost patří také jim, protože podle zákona mají povinnost překážky vyhledávat a odstraňovat,“ uvedl Razim

Náměstek ministra dopravy Tomáš Kaas v debatě Radiožurnálu připomněl, že resort za posledních pět let nedal souhlas k výstavbě žádných billboardů. Stávající reklamy u dálnic a rychlostních silnic byly podle něj povolené dřív a smlouvy na ně ještě dobíhají.

Ministerstvo odpovědnost odmítá

Odpovědnost ministerstva za nehodu na R7 Kaas odmítá. „Trestní oznámení nebylo šetřeno, naše úředníky nikdo nepředvolal, takže nemám jistotu, že tak bylo učiněno. Ani při nehodě policie nekonstatovala, že by příčinou byl billboard, ale příčinou byla rychlost nepřizpůsobená stavu vozovky,“ zdůraznil náměstek.

Podle Razima však to, že samotný billboard není příčinou nehody, neznamená, že nezvyšuje obecné nebezpečí. Nesouhlasí také s tvrzením ministerstva, že všechny dříve povolené reklamy jsou upravené tak, aby neohrožovaly bezpečnost provozu.

„Tento konkrétní billboard na R7 je čtyři metry od vozovky a je naprosto evidentní, že to není v souladu s jakoukoliv metodikou. Kdyby tam tento billboard nebyl, tak řidička by pravděpodobně skončila v poli a následky by pro ní nebyly tak zásadní,“ podotkl Razim.

Věří přitom, že na základě podaného trestního oznámení orgány sdělí obvinění konkrétním lidem a dojde k soudu: „Ta věc je jasná. Řidič autobusu, který bude řídit opilý a způsobí nehodu, tak je to právě trestný čin obecné ohrožení z nedbalosti. Stejně tak by měli být obviněni úředníci ministerstva."

Inkriminovaná nehoda se stala 22. února mezi odbočkami na Lidice a Stehelčeves. Podle policie na zledovatělé vozovce havarovalo auto, jehož řidič nezvládl řízení a narazil do billboardu. Postupně se pak v místě střetlo 14 aut, jeden člověk utrpěl zranění. Účastníky kolize se stali i policisté a hasiči, kteří u havárie zasahovali.

Martin Hromádka, Jan Bumba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme