Ministerstvo chce do konce roku 2013 zrušit kojenecké ústavy

Kojenecké ústavy v Česku přestanou existovat. Do konce roku 2013 je ministerstvo práce a sociálních věcí plánuje zrušit. K zákazu kojeneckých ústavů vyzvala Česko mezinárodní organizace UNICEF.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

dítě, kojenec

dítě, kojenec | Foto: Pavla Kopřivová

Ústavní péče pro nejmenší děti do tří let prý už nebude potřeba. Ministerstvo práce a sociálních věci chce totiž vytvořit lepší podmínky pro pěstouny tak, aby jich bylo dost.

Přehrát

00:00 / 00:00

Pěstounka Emílie Smrčková a ředitel odboru rodiny na ministerstvu práce a sociálních věcí Miloslav Macela ve Světě o druhé.

Ministerstvo chce také co nejvíc využít přechodné umístění do pěstounské péče, kde může být dítě dočasně, než se pro něj najde rodina. Do několika týdnů půjde totiž na vládu zákon o sociálněprávní ochraně dětí.

Zákon má hlavně zvýšit odměny profesionálním pěstounům. Ministr Jaromír Drábek zatím neřekl, kolik budou brát, ale má to podle něj být víc, než je průměrná mzda. Samozřejmě to bude záležet na počtu dětí.

„Z paušální odměny za to, že pěstoun je připraven poskytovat takovou službu, potom z částky, která se odvíjí od počtu dětí, které jsou svěřeny do pěstounské péče. Pokud se občan rozhodne nabídnout tyto služby a věnovat se pěstounské péči, tak v běžném případě, kdy má do péče svěřeny dvě nebo tři děti, odměna, včetně všech příspěvků na potřeby dítěte rozhodně přesahuje průměrnou mzdu,“ řekl Drábek.

Ústavy s rozhodnutím nesouhlasí

Mají také přibýt různé kurzy a školení pro rodiče. Ne všichni pracovníci ústavů s plánem ministerstva ale souhlasí. Podle některých je záměr politiků nesmyslný. Je o tom přesvědčená i vrchní sestra z dětského centra v Jihlavě Hana Bachmanová.

„Spousta dětí by se neměla kam dostat. Ať jsou to děti týrané, odložené nebo nechtěné, které jsou připravené pro adopci, tak si neumím představit, kam by děti z porodnice šly. Myslím si, že se u nás děti špatně nemají a mnohdy jdou dopředu. Určitě nejsou zanedbané, mají tady veškerý servis a pohodlí,“ dodala Bachmanová.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ŕeditel odboru rodiny a dávkových systémů na MPSV Miloslav Macela a zástupce ředitelky kojeneckého ústavu v Ústí nad Labem a psycholog Pavel Weiss diskutují o návrhu zrušit kojenecké ústavy v Ozvěnách dne.mp3

Rozhodnutí ministerstva práce kritizuje také ředitelka jihlavského kojeneckého ústavu Ivana Ryglová.

„Na Slovensku jsem viděla, že profesionální rodiče se rekrutují z nezaměstnaných. Tam bude vždycky finanční motiv, až pak je dítě,“ řekla Ivana Ryglová.

V tuzemsku funguje 34 kojeneckých ústavů, kde nalézají péči nejmenší děti do tří let. Loni jimi prošlo víc než 2000 dětí.

„Jsem rozhodně pro to, aby se diverzifikovala péče o opuštěné děti. V našem případě jde především o ty nejmenší opuštěné děti často už ve věku od několika dnů. Dneska už ta diverzifikace do jisté míry funguje, například u Klokánků. Je tady systém náhradní rodinné péče,“ řekl zástupce ředitelky kojeneckého ústavu v Ústí nad Labem a psycholog Pavel Weiss

Zrušit „šmahem“ fungující systém, který je pořád ve vývoji a nefunguje špatně, považuje za šílené, včetně toho, že tento systém by byl nahrazen experimentem, který v podmínkách České republiky není ověřený.

„Profesionální pěstounské rodiny tady vůbec nejsou připraveny,“ vysvětlil Pavel Weiss.

Proti jsou i pěstouni

Proti záměru ministerstva práce a sociálních věcí jsou ale nejen pracovníci těchto ústavů, ale také pěstouni, na které by pak připadla péče o nejmenší děti.

Podle pěstounky Emílie Smrčkové, která vychovala už 20 dětí, by měla existovat přestupní stanice pro týrané děti. „Kde šlo o život, když se odebíraly. Něco by mělo být s lékařským dozorem,“ upozornila.

To si ale nemyslí například ředitel odboru rodiny na ministerstvu práce a sociálních věcí Miloslav Macela. „Měli bychom vytvořit takový systém pěstounské péče, který bude na profesionální úrovni a který se bude umět postarat i o dítě s tímto traumatem,“ řekl Macela.

Dodal, že Česká publika je jednou z posledních zemí v Evropě, která ještě poskytuje tento typ péče, a v ústavní péči je podle velký počet dětí.

Dana Votýpková, Lenka Jansová, ak, Eva Presová, Lucie Maxová, Jan Bumba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme