Ministerstvo chce pro cizince zavést průkazy s biometrickými údaji

Cizinci se žádostí o pobyt v Česku by se měli od roku 2012 prokazovat svými biometrickými údaji. Počítá s tím novela zákona o pobytu cizinců, kterou podle pravidel Evropské unie vypracovalo ministerstvo vnitra. Cizincům tak v budoucnu bude biometricky snímán obličej a otisky prstů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Cizinec (ilustrační foto) | Foto: Honza Ptáček

„Dnešní štítky, které se vlepují do pasů, by měly nahradit plastické karty velikosti platební karty. Česká republika půjde cestou jednorázového zavedení obou biometrických údajů. Je umožněno postupovat i v krocích - nejprve digitalizace obličeje a potom otisky prstů,“ vysvětlil ředitel azylové a migrační politiky ministerstva vnitra Tomáš Haišman.

Průkazy by měly začít platit od začátku roku 2012. Bude je mít každý cizinec, který není občanem členské země Evropské unie.

Opětovné zavedení tzv. modré karty

Ministerstvo vnitra také plánuje zavést pro cizince takzvanou modrou kartu. Vhodná bude pro občany třetích zemí, kteří budou chtít v Česku dlouhodobě žít a vykonávat vysoce kvalifikovanou práci. Modrou kartu už dříve zavedlo ministerstvo práce a sociálních věcí, setkala se ale s nulovým zájmem.

Tentokrát ji Česká republika zavedla s dalšími závazky a pravidly v rámci Evropské unie, řekl Haišman: „Projekt je český národní experiment. Dostaneme se do širšího kontextu Evropy, kdy česká pozice nebyla úplně otevřená tomu institutu, protože máme svoje vlastní zelené karty. Povinnost je jednoznačná. My jsme směrnici museli implementovat a tak jsme ji implementovali.“

O tom, kdo modrou kartu dostane, bude rozhodovat ministerstvo vnitra. Zavedení karty je součástí novely zákona o pobytu cizinců, kterou má teď na stole vláda.

Květa Moravcová, Lenka Rafaelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme