Ministerstvo chce pro řidiče policejních motorek airbagy. O efektnosti se ale zatím moc neví

Ministerstvo vnitra vypsalo zakázku na nákup pěti set vest s airbagy pro řidiče policejních motorek za šest a půl milionu korun.

Rozhovor Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Motorkář (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

Podle dopravní policie zvýší bezpečnost policistů na motorkách, a ti tak zároveň půjdou příkladem ostatním motorkářům, informovalo v týdnu Právo. Podle instruktora Romana Jakovce z Motoškoly Bezpečně na motorce se toho o účincích vest ale zatím mnoho neví. 

Můžete popsat, jak takový airbag na motorku vypadá? A jak funguje?
Je to poměrně starší záležitost, vymýšlí se už někdy od 70. let. Dnes se ale dostal do té fáze, že můžeme rozlišovat tři základní druhy. První je pro závodníky, kdy aktivaci airbagu zapne čidlo v kombinéze závodníka. Pak jsou trošku civilnější verze, kdy airbag spouští čidlo na motocyklu. A pak jsou základní verze, kdy airbagovou vestu nebo bundu máte připnutou lankem k motorce a až po vytržení lanka dochází k aktivaci. Nafukuje se vám vesta nebo polštáře, které máte v kombinéze.

V Česku jsou auta průměrně stará 15 let. Pozor na airbagy, nechte si je zkontrolovat, varují automechanici

Číst článek

Dnes už jsou hojně rozšířené chrániče páteře, na trhu jsou také čím dál bezpečnější helmy. Jakým zraněním může předejít motorkářský airbag?
Je to relativní a ještě pořád mladé téma. Ani odborníci v oboru zdravotnictví, tedy soudní znalci, nejsou schopni říci zcela definitivně, jestli, kdyby měl motorkář při nehodě airbagovou vestu, jestli by mu to zachránilo to či ono, nebo naopak. Tedy jestli by ji býval neměl, jestli by měl nějaká zranění. Co se ví prokazatelně, nebo aspoň odborně ze závodního prostředí, je to, že ochrání úrazy klíčních kostí, ramen, krční páteře a páteře jako takové.

Na druhou stranu, když bude mít motorkář airbag, nebude mít zároveň i větší sebevědomí a bude prostě více riskovat? Nemá to i tenhle druhý efekt?
Celosvětové statistiky nehod automobilů ukazují, že čím bezpečnější si uživatel koupí auto, tím bezpečněji se v něm cítí a tím víc i riskuje. I automobilisté jsou motorkáři. U některých jedinců může vzniknout pocit neohroženosti. Airbagová vesta není všemocná. Jenom chrání vaši tělesnou schránku a to jen v určitých situacích, které neumíme dopředu popsat.

Hanka Shánělová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme