Ministerstvo chce rozšířit práva obětí trestných činů

Oběti trestných činů by se měly mít možnost dovolat odškodnění za trauma, které prožily, rychleji než doposud. Zajistit by to měla novela trestního řádu, na které pracuje ministerstvo spravedlnosti. Oběť například sexuálního násilí by totiž mohla svoji psychickou újmu řešit už v trestním procesu, což doposud nemůže. K tomu se totiž zatím musí obrátit na civilní soud a projít tak dalším soudním řízením.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministerstvo spravedlnosti

Ministerstvo spravedlnosti | Foto: Marián Vojtek

Podle ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila by se tato změna dala využít například při řešení ublížení na zdraví nebo sexuálních deliktů:

„Dnes, pokud proběhne trestní řízení například s pachatelem, který spáchal znásilnění, oběť trestného činu v rámci trestního řízení může žádat pouze náhradu například za poškozené oblečení, zničenou kabelku a tak dále. Náhradu za duševní trauma, které bylo oběti způsobeno tímto brutálním trestným činem, oběť žádat nemůže a musí podávat samostatnou žalobu v civilním řízení a jsou to další stresy, traumata a dokazování pro oběť trestného činu.“

Podle Pospíšila byla ale zároveň bylo možné předat případ civilnímu soudu. To se nelíbí sociálnímu demokratovi Jeronýmu Tejcovi. Podle něj právě možnosti předat případ jinam budou stejně soudci využívat a pro oběť se tím pádem nic nezmění.

„Já si dovedu představit, že změnu podpoříme, ale podle mého názoru se zásadně nic nezmění, protože důležité bude, jakým způsobem bude naplněna funkčnost a jakým způsobem bude v praxi vykonávána,“ řekl Tejc.

Změny prodraží trestní řízení

Myšlenka nevadí ani předsedovi Obvodního soudu pro Prahu 1 Liboru Vávrovi. Pokud by ale podle něj mělo trestní řízení brát ohled i na prožité trauma oběti, mohlo by se podle něj protáhnout a prodražit.

„Já tomu plánu rozumím, z lidského hlediska ho podporuji, ale je férové říct, že to prodlouží trestní řízení, to znamená i vazební řízení a náklady na stát, a rozhodně to zvýší náklady na trestní řízení. Protože to znamená dělat znalecké, psychologické, psychiatrické posudky a to budou náklady, které rozhodně nebudou jen ve stovkách tisíc korun. Já se obávám, aby férově parlament věděl, že to znamená navýšení rozpočtu,“ vysvětlil Vávra.

Veronika Malá, Lenka Rafaelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme