Ministerstvo chce zasáhnout proti odpouštění poplatků v krajských nemocnicích

Ministerstvo zdravotnictví zasáhne proti krajům, pokud budou pacientům odpouštět zdravotnické poplatky v krajských nemocnicích. V České televizi to řekl náměstek ministra zdravotnictví Marek Šnajdr s tím, že kromě žalob existují ještě jiné možnosti postihu v součinnosti se zdravotními pojišťovnami.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

automat pro platbu regulačního poplatku | Foto: Marián Vojtek

Sociální demokraté, kteří vyhráli krajské volby a postavili se do čela krajů, slibují zrušení poplatků v krajských nemocnicích. Kraje by kvůli tomu musely najít desítky milionů korun ve svých rozpočtech.

Podle Šnajdra však je nehrazení poplatků porušováním zákona. Navíc by kraje podle něj upřednostňovaly své nemocnice před státními či soukromými poskytovateli péče.

"Ministerstvo zdravotnictví je zřizovatelem mnoha zdravotnických zařízení a nepřipustí, aby v České republice byla nerovnost mezi poskytovateli jenom podle toho, že na pár let je zřizovatelem například pan hejtman Martínek. Jsme právní stát a ten se vyznačuje tím, že dodržuje právo na celém svém území nezávisle na tom, kdo v tom či onom kraji vyhraje volby," uvedl Šnajdr.

Sociálnědemokratičtí hejtmani chtějí, aby každý pacient podepsal při příchodu do nemocnice darovací smlouvu, díky které by poplatek nemusel platit. Podle právních rozborů ale v takovém případě musí každou darovací smlouvu podepsat sám hejtman, pacienti by navíc museli platit darovací daň.

ČSSD v pátek ve sněmovně podpořila komunistický návrh zákona na úplné odbourání placení, takže levice tento záměr v dolní komoře prosadila. Norma nyní putuje do Senátu. Očekává se, že ji senátoři nepřijmou a vrátí ji se změnami poslancům. V současné době platí pacienti za návštěvu u lékaře a položku na receptu 30 korun, za den v nemocnici 60 korun a 90 korun za návštěvu pohotovosti.

Martin Hromádka, Petr Medek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme