Ministerstvo chce zavést nový systém vykazování péče v nemocnicích

Místo paušálních plateb by nemocnice mohly v budoucnu dostávat od pojišťoven peníze na léčbu podle konkrétní diagnózy a výše úhrad by se měla sjednotit. Nový systém, který bude podle ministra zdravotnictví Svatopluka Němečka (ČSSD) největší změnou ve financování akutní péče za posledních 15 let, by mohl začít naplno fungovat od roku 2018.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

OB klinika - laparoskopická operace žaludku

OB klinika - laparoskopická operace žaludku | Foto: Iveta Vávrová | Zdroj: Český rozhlas

Nemocnice nyní dostávají zaplaceno za výkony, za stejnou práci však zařízení inkasují rozdílné částky. Ministerstvo chce platby přepočítat a sjednotit.

„Chceme, aby nemocnice dostaly spravedlivě zaplaceno za to, co vykonávají, a podmínkou toho je, aby se připravil úhradový systém, který bude odrážet reálné náklady většiny českých nemocnic,“ vysvětlil ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček.

Přehrát

00:00 / 00:00

O plánech ministerstva zdravotnictví na změny financování péče v nemocnicích mluvila redaktorka Iveta Vávrová

Podle něj by to mělo mimo jiné znamenat, že v každé nemocnici bude pacient léčený podle stejného standardu.

Ředitel Ústavu zdravotních informací a statistiky Ladislav Dušek k tomu poznamenal, že nově by měly nemocnice získat peníze za kompletní léčbu pacienta – od chvíle, kdy klient přijde, až do chvíle, kdy zařízení opustí.

„Když platíte za výkony, tak to vede nemocnice k tomu, že se samozřejmě snaží vykazovat těch výkonů více a více, a to vede k eskalaci nákladů, aniž by se to nějak rozumně promítalo do kvality péče,“ poznamenal Dušek.

Právě jím vedený Ústav zdravotních informací a statistiky by měl náklady na léčbu konkrétních diagnóz přepočítat. Jak to funguje, bude zkoušet v asi čtyřech desítkách nemocnic. Do praxe by pak mohl být nový systém vykazování péče zaveden v roce 2018.

Program, který se jmenuje DRG Restart, by měl zprůhlednit systém financování a podle ministra Němečka by díky němu měl stát ušetřit. Třeba předseda Asociace českých a moravských nemocnic Eduard Sohlich o tom však pochybuje.

„Projekt DRG Restart určitě nepřinese úspory. Bude objektivizovat potřebu finančních prostředků na ústavní zdravotní péči. My jsme přesvědčeni o tom, že náklady jsou vyšší, než je současná úhrada za poskytování ústavních zdravotních služeb,“ poznamenal.

Vojtěch Koval, Iveta Vávrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme