Ministerstvo chce zjednodušit zadávání tendrů. Chystá nový zákon

Více hodnotících kritérií při zadávání zakázky a zjednodušení tendrů – to jsou plány ministerstva pro místní rozvoj v novém zákoně o zadávání veřejných zakázek. Příští týden návrh projedná legislativní rada vlády.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová | Foto: Filip Jandourek

„Budeme zjednodušovat řízení právě pro menší zakázky podlimitního charakteru, kdy nebudeme striktně říkat, jak se co má dělat, ale v zákoně naopak ponecháme prostor pro zkušenosti zadavatelů,“ vysvětluje ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová z hnutí ANO.

V zákoně přibude víc hodnotících kritérií. Tím nejdůležitějším už nebude nejnižší cena, jak je tomu dosud.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ministerstvo pro místní rozvoj chce zjednodušit zadávání veřejných zakázek. Podrobnosti zjišťovala Pavla Lioliasová

„Preferujeme hodnotit náklady životního cyklu, to znamená nejenom pořízení, ale i provoz. Dále se objevuje možnost hodnotit i sociální kritéria – vliv plnění zakázky na zlepšení sociální oblasti,“ potvrzuje ředitel odboru práva veřejných zakázek ministerstva pro místní rozvoj Vlastimil Fidler.

Nový zákon o zadávání veřejných zakázek vítá také výkonný ředitel Svazu měst a obcí Dan Jiránek.

„Je potřeba ty věci rozhýbat, protože České republice ujíždí příliš mnoho vlaků. Nejenom Průmysl 4.0, nejenom vzdělávání, ale i to, že sem investoři nejdou, protože nám rozhodnutí trvá příliš dlouho,“ uvádí Jiránek.

Nový zákon o zadávání veřejných zakázek má platit nejpozději v dubnu příštího roku. Do té doby totiž Česká republika musí do svých zákonů zahrnout tři evropské směrnice.

Pavla Lioliasová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme