Ministerstvo chce zrušit rozdílové zkoušky pro děti ze zahraničních škol

České děti, které chodí na základní školu v zahraničí, by v budoucnu nemusely skládat rozdílové zkoušky v České republice. Zrušit tyto zkoušky chce ministerstvo školství. Návrh resort podal už za působení exministryně Miroslavy Kopicové.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Základní škola. Ilustrační foto.

Základní škola. Ilustrační foto. | Foto: Tomáš Adamec

Pokud má dítě české občanství, ale žije s rodiči v cizině, musí mít v České republice takzvanou kmenovou školu, na které minimálně každé dva roky musí skládat rozdílové zkoušky z Českého jazyka a literatury a vlastivědy, tedy dějepisu nebo zeměpisu.

To ukládá zákon a ministerstvo školství to chce změnit. Někteří rodiče totiž ani nechtějí české občanství pro dítě už z toho titulu, že by se muselo skládat rozdílové zkoušky.

Ministerstvo školství se tedy k tomuto kroku rozhodlo i z toho důvodu, že pro některé rodiny je finančně nákladné jezdit do České republiky každé dva roky, aby česká škola dítě přezkoušela.

„Pokud tam dítě chodí do školy. Pokud je dítě individuálně vzděláváno, tak tam by to zůstalo. Jestliže by v budoucnu chtěli tady studovat na střední nebo vysoké škole, tak si myslím, že to je v zájmu rodičů, aby na to přezkoušení přijeli, ale je to už na jejich rozhodnutí v tom návrhu. Zatím je to povinnost,“ říká ředitelka odboru základního vzdělávání ministerstva školství Jiřina Tichá.

Návrh vzbuzuje obavy

Ředitelé škol nejsou jednoznačně pro návrh ministerstva. Například ředitelka pražské Základní školy Jiřího Gutha-Jarkovského Jitka Kendíková se obává, že zrušením rozdílových zkoušek klesne motivace dětí uchovávat si český jazyk a učit se o české kultuře.

„Já tu rozdílovou zkoušku beru jako motivační prvek a myslím si, že zejména u dětí, u kterých je pravděpodobnost, že se vrátí do České republiky, by to byl krok zpátky,“ vysvětluje Kendlíková.

Návrh je součástí druhé vlny novely školského zákona a musí ještě projít Poslaneckou sněmovnou. Není tedy jasné, co s návrhem přesně bude. Ve hře jsou i jiné varianty.

V některý zemích funguje takzvaná Česká škola bez hranic, která nyní usiluje o to, aby ji ministerstvo školství zařadilo do vzdělávacího systému České republiky a mohla tak vydávat vysvědčení.

Ta by pak mohla být uznaná místo rozdílové zkoušky, protože má ve svém vzdělávacím programu přesně ty předměty, ze kterých se rozdílové zkoušky skládají. Zda škola bez hranic akreditaci získá je ale zatím předběžné předvídat.

Klára Bílá, Aneta Vojtěchová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme