Ministerstvo chystá "blacklist" firem, jejichž vedení mělo problémy s korupcí

Ministerstvo pro místní rozvoj chystá bič na firmy, jejichž management měl problémy s korupcí. Takové společnosti by se dostaly na takzvanou černou listinu, a neměly by tak možnost ucházet se o veřejné zakázky.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

peníze, úplatek | Foto: Rádio Praha

Už teď musejí firmy při výběrových řízeních na veřejné zakázky prokazovat bezúhonnost svého managementu v oblasti korupce. Pokud ale neuvedou pravdivé údaje, je možné potrestat pouze dotyčné hříšníky, nikoliv celou společnost. Právnické osoby totiž u nás nemají právní odpovědnost.

A proto chce ministerstvo přijít s tím, aby se podnik, který tyto údaje o některém členovi svého vedení zatají, dostal na takzvaný blacklist. Společnost by na listině byla vyvěšená a nemohla by se účastnit výběrových řízení na veřejné zakázky, o které by mohla mít zájem.

"Pokud projde novela o veřejných zakázkách, pak by firma, která by se přihlásila o jakoukoliv veřejnou zakázku, a její statutární zástupci museli být trestně bezúhonní v oblasti korupce. Pokud by se ukázalo, že právnická osoba, respektive statutární zástupci této právnické osoby, byli dříve trestáni za korupci, tak bude nutné zapsat tuto firmu na takzvaný blacklist," vysvětlil mluvčí resortu Hynek Jordán.

Firma zařazená na blacklistu ministerstva pro místní rozvoj by se o veřejné zakázky nemohla ucházet konkrétní dobu. Zatím se uvažuje o dvou až třech letech. O tom, jestli společnost skutečně uvedla nepravdivé údaje, by rozhodoval Úřad pro ochranu hospodářské soutěže.

Podle šéfa úřadu Martina Peciny není myšlenka blacklistů od věci. Sám by ale přivítal, kdyby se černé listiny vztahovaly i na kartelové dohody některých firem, podobně jako je to třeba na Slovensku. "Situace je dnes skutečně taková, že my i když zjistíme, že se dvě společnosti mezi sebou domlouvaly, tak to není důvod k tomu, abychom vyzvali zadavatele, aby je vyřadil ze soutěže. To je absurdní a musíme hledat jiné nástroje," podotkl Pecina.

Podle sociálního demokrata Františka Bublana by se ale hlavně mělo zlepšit odhalování korupce jako takové. To je totiž podle něj u nás tím největším problémem. "U nás se nedaří odhalovat korupci a obávám se toho, že tento blacklist by byl takový whitelist, že by byl naprosto prázdný, protože firem, kde se to podařilo odhalit, je zatím velmi málo. Spíš bych dbal na to, aby se lépe odhalovala korupce, a potom společenský tlak je daleko účinnější než nějaký blacklist," uvedl Bublan.

Veronika Malá, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme