Ministerstvo chystá tendr na nový systém pro vyplácení důchodů. Přijde na 300 milionů

Ministerstvo práce a sociálních věcí chce nejpozději na začátku září spustit zakázku na nový informační systém pro vyplácení důchodů. Vyjít by měl na asi 300 milionů korun. Česká správa sociálního zabezpečení by mohla nový systém začít plně používat v roce 2020. Současný systém a programy jsou staré nejméně dvacet let.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Důchody vzrostou o 900 korun | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Připravovaný důchodový systém by měl doplnit jiná řešení, na které resort práce a sociálních věcí vypsal zakázku v roce 2014. Úředníci je měli začít používat už letos v lednu, kvůli průtahům se ale spuštění posunulo, a to nejspíš o dva roky.

Penzijní systém nepotřebuje reformy, tvrdí vládní studie. Opozice nesouhlasí

Číst článek

"V současné době finalizujeme přípravu zadávací dokumentace na nový systém důchodových agend. Předpokládáme, že bychom to měli vydat na přelomu prázdnin a září. Jedeme přesně podle harmonogramu, který jsme si dali," řekl náměstek ministryně práce Robert Baxa.

Základní teze zadávacího řízení schválilo tento týden vedení ministerstva.

Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) vyplácí téměř tři miliony starobních, invalidních a pozůstalostních penzí a taky nemocenskou nebo rodičovskou. Úřad ročně operuje s několika stovkami miliard korun.

Na nejasnosti kolem zakázek ČSSZ na informační technologie upozorňovala média. Podle nich se ČSSZ od roku 2015 nedaří v soutěžích najít dodavatele u tří tendrů a také ministerský audit ukázal na pochybení, a to v zadávacím řízení, postupu výběrových komisí, financování či u smluv.

Ministryně práce Michaela Marksová (ČSSD) pak podala trestní oznámení, případ vyšetřuje policie. ČSSZ nyní podniká nápravná opatření, další termín jejich kontroly je podle Baxy na konci září. Úřad by měl projít i personálním auditem.

ah, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme