Ministerstvo dokončilo seznam lokalit s volně žijícími ptáky

Ministerstvo životního prostředí dokončilo seznam oblastí, kde se shromažďují volně žijící ptáci. Tento krok má posloužit jako prevence proti případné nákaze ptačí chřipkou. Přehled nejvýznamnějších lokalit, kde se shromažďují migrující a zimující vodní ptáci, ministerstvo připravilo společně s kroužkovací stanicí Národního muzea a Českou ornitologickou společností.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Stěhovaví ptáci

Stěhovaví ptáci | Zdroj: ČTK

"Tento seznam by měl být podkladem pro Státní veterinární správu, aby na tyto oblasti zaměřila svůj monitoring," řekla mluvčí ministerstva Karolína Šůlová. Ochránci přírody už začali pohyb opeřenců ve volné přírodě sledovat. Ornitologové ale varují před zbytečnou panikou a hysterií z šíření ptačí chřipky.

Pro člověka je nebezpečný virový kmen ptačí chřipky H5N1. Vyskytl se v Asii, kde mu podlehlo šest desítek lidí z více než stovky. V Evropě H5N1 odborníci potvrdili v Rusku, Rumunsku, Chorvatsku a Británii.

Ptačí chřipka byla zaznamenána i v dalších zemích. Virový kmen v nich zatím ale nebyl potvrzen. Ptačí chřipka znamená nebezpečí hlavně pro velké drůbeží chovy. Aby se lidé nakazili, musejí se dostat do "velmi úzkého kontaktu" s infikovanou drůbeží.

Jana Zemanová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme