Ministerstvo doporučilo zamítat vracení sociálního pojištění

Žádosti o vrácení sociálního pojištění za rok 2007 bude Státní správa sociálního zabezpečení zamítat. Ministerstvo práce a sociálních věcí tak reaguje na výrok Nejvyššího správního soudu. Ten minulý týden zrušil rozhodnutí, podle kterého firma Ježek software nemusela pojištění platit.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Peníze | Foto: Filip Rožánek, Miroslav Panuška

Žádostí o vrácení sociálního pojištění leží na Okresních správách sociálního zabezpečení v tuto chvíli 7108. Ministerstvo práce a sociálních věcí jim doporučilo, aby dávaly zamítavé stanovisko. Žadatelé se pak mohou obracet na Nejvyšší správní soud. Ministerstvo ale předpokládá, že by rozhodl podobně jako u první stížnosti.

Přehrát

00:00 / 00:00

O vracení sociálního pojištění za rok 2007 mluvili v poledních Ozvěnách dne ministr práce a sociálních věcí Petr Šimerka a předseda Sdružení podnikatelů a živnostníků Bedřich Danda.

Ministr práce a sociálních věcí Petr Šimerka pokládá rozhodnutí Nejvyššího správního soudu za průlomové: "Z pohledu tohoto soudního sporu a běžného soudního správního řízení to je uzavřená záležitost. Zároveň je to pořád rozhodnutí týkající se tohoto jednoho sporu. Vůbec ale nemám obavu o další vývoj, protože odůvodnění má obecnou platnost."

Další postup Šimerka řešil i se šéfy zaměstnaneckých a podnikatelských svazů a také s vedením hospodářské komory. Ministr zároveň podnikatele požádal, aby své žádosti o vrácení peněz stáhli: "Uvítali bychom, kdyby zaměstnavatelé vzali své žádosti o vrácení pojistného zpět."

To ale naopak nedoporučuje předseda Sdružení podnikatelů a živnostníků Bedřich Danda: "Pokud má někdo peníze a čas, tak by měl dotáhnout celý proces do konce. I přesto, že to nebude pravděpodobně účinné, to znamená, že nám žádné peníze vracet nebudou, přesto si myslím, že by se peníze vrátit měly."

Předseda konfederace zaměstnavatelských a podnikatelských svazů Jan Weisner čeká, že další podnikatelé o vrácení už žádat nebudou: "Budeme našim svazům, podnikatelům a institucím doporučovat, aby dál nepokračovali v podávání těchto žádostí a aby se sami rozhodli, jestli vzít žádost zpět nebo to nechat pokračovat. To už záleží na nich."

Kvůli chybě v zákoně mohl stát přijít o 17 miliard

Celý problém zavinila chyba v zákoně, kvůli které mohl stát přijít až o desítky miliard korun. V roce 2006 totiž vypadla ze zákona o sociálním pojištění pasáž o vyměřovacím základu. Společnost Ježek software si toho všimla, pojištění nezaplatila a soud jí dal zapravdu. Následovaly tisíce dalších společností, které se domáhají vrácení pojistného. Nejvyšší správní soud ale před pár dny klíčové rozhodnutí soudu v kauze Ježek software zrušil, což výrazně posílilo šance státu na to, aby žádné peníze firmám vracet nemusel.

Subjekty, které se kvůli chybě v zákoně na Českou správu sociáního zabezpečení obrátily, chtějí vrátit víc než 17 miliard korun.

Václava Marešová, Lenka Rafaelová, Jan Bumba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme