Ministerstvo doporučuje učitelům promítat při dějepisu film o Wintonovi

Příběh Nicholase Wintona, hrdiny, který zachránil stovky židovských dětí během druhé světové války, oslovil miliony lidí. Výjimkou nejsou ani školští ministerští úředníci. Přestože ještě není konec školního roku, na ten další ministerstvo učitelům dějepisu doporučuje zařadit do výuky film právě o siru Wintonovi - Nickyho rodina. Je to vůbec poprvé, kdy školští úředníci doporučují film.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nicholas Winton po projekci filmu Nickyho rodina | Zdroj: ČTK

Předpremiéry filmu se v lednu zúčastnily děti z pražské Základní školy Na Smetance. Podle nich jim dal víc než samotný výklad příběhu.

Jejich učitelka dějepisu Marie Chvalovská říká, že hlavně setkání se samotným Nicholasem Wintonem bylo pro žáky přínosné:

Přehrát

00:00 / 00:00

Ministerstvo školství doporučuje učitelům promítat při dějepisu film o Wintonovi

„Pozdravil veškerou mládež a v celém sále nezůstalo oko suché, jaký to mělo obrovský vliv na všechny zúčastněné.“

Na většině škol se už podle Chvalovské filmy ve výuce běžně používají. Je ale podle ní dobře, že i ministerstvo registruje potřebu film doporučit.

„Určitě to budeme používat i dál, protože jak generace dorůstají, tak zase ti mladší se s tímto člověkem budou seznamovat, a je třeba, aby tyto filmy byly dávány do filmové databáze,“ dodává učitelka.

Režisér snímku Matej Mináč se netají tím, že film točil tak, aby zasáhl hlavně mladou generaci. To se podařilo a Nickyho rodinu ve svých třídách uvidí nejen čeští žáci, ale také školáci ve Francii a Velké Británii.

„Teď jsme právě v Cannes jednali s naším agentem, který film dostane do francouzských a britských škol. Co je na tom zajímavé, že jeden příběh fascinuje mladé lidi globálně,“ říká režisér.

Právě na pocity vsadilo i ministerstvo školství, které vůbec poprvé doporučuje nějaký film k výuce. Podle úředníků má snímek velmi silný akcent výchovy k osobní odpovědnosti, odvaze a lidství.

Klára Bílá Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme