Ministerstvo dopravy zavede pro nováčky řidičáky na zkoušku, zvýšit chce i pokuty za nejvážnější prohřešky

Stát zavede pro začínající motoristy řidičské průkazy na zkoušku. Do dvou let od získání oprávnění jim bude hrozit zabavení průkazu už při dosažení šesti trestných bodů. Přijít by tak o něj mohli i po spáchání jednoho přestupku. Zástupci ministerstva dopravy to uvedli při prezentaci připravovaného bodového systému. Podle statistik způsobí čerství řidiči zhruba pětinu nehod. Ministerstvo počítá i se zvýšením pokut za nejvážnější přestupky.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kromě bodového systému chystá ministerstvo výrazné zvýšení pokut za nejvážnější přestupky. Ilustrační foto | Foto: Jan Schejbal / Empresa Media | Zdroj: Fotobanka Profimedia

V současnosti je motoristům řidičský průkaz odebírán po dosažení 12 trestných bodů za přestupky. Platí to pro všechny šoféry bez ohledu na délku jejich praxe. Nový bodový systém by tak měl být pro začínající motoristy přísnější.

Jedna havárie střídá druhou: Česko hlásí ročně přes 1000 sekundárních nehod, v průměru zemře 23 lidí

Číst článek

„Hlavním důvodem modelu řidičáku na zkoušku je skutečnost, že mladí a nezkušení řidiči jsou častými viníky dopravních nehod,“ uvedla Jana Budíkova z ministerstva dopravy. Úřad se při zavedení zvláštního režimu pro začínající řidiče inspiroval britským modelem, který podle něj vedl ke snížení nehodovosti.

Nový bodový systém počítá s dvěma hranicemi udělovaných bodů, a to čtyři a šest. Noví řidiči by tak mohli přijít o oprávnění i po jediném přestupku. Podle ministerstva jsou šestibodové přestupky velmi závažné, čtyřbodové by měly fungovat jako varování. Budíková ale připustila, že podmínky modelu se mohou ještě změnit, a to včetně úpravy maximální bodové hranice.

Řidiči nesmí po dosažení maximálního počtu bodů rok řídit. Pro navrácení oprávnění musí doložit doklad o odborné i zdravotní způsobilosti.

Pokuta až 75 000

Kromě bodového systému chystá ministerstvo výrazné zvýšení pokut za nejvážnější přestupky.

Například za zakázané vjetí na železniční přejezd by se měla maximální pokuta zvýšit pětinásobně na 25 000 korun. Nejvyšší pokuty za až 75 000 korun budou hrozit za řízení bez řidičského oprávnění, kdy řidič není jeho držitelem, a se zadrženým technickým průkazem od vozidla.

Speciální výcvik i psycholog. Soud chce prosadit změny zákona pro převýchovu nebezpečných řidičů

Číst článek

Mírně se naopak sníží blokové pokuty za méně závažné přestupky, kam patří špatné parkování, řízení bez dokladů nebo nerozsvícená světla. Nový systém zavádí i další novinky. Obodováno bude například nedodržení bezpečné vzdálenosti.

Ministerstvo si od návrhu slibuje také snížení zatížení dopravních úřadů, které řeší velké množství přestupků ve správním řízení. Za přestupky řešené ve správním řízení by totiž měly hrozit výrazně vyšší sankce než při projednávání přestupků na místě. Nyní to tak ne vždy funguje. Úřady také budou moci při udělování pokut přihlédnout k sociálním poměrům řidiče.

Bodový systém začal v Česku platit 1. července 2006. Maximum – 12 trestných bodů – nasbíralo jen za prvních deset let 70 000 řidičů, tj. zhruba procento všech registrovaných šoférů. Trestné body loni mělo na konci roku 480 000 motoristů, z toho osm procent nasbíralo 12 bodů.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme