Ministerstvo dopravy bude vyplácet odškodné za nepřiměřeně dlouhá řízení

Ministerstvo dopravy nově odškodní veřejnost za příliš dlouhá řízení na úřadech. Dohodlo se na tom s ombudsmankou Annou Šabatovou. Za rok by mohli lidé dostat zhruba 15 tisíc korun. Podobně už stěžovatele odškodňují ministerstva práce a sociálních věcí, spravedlnosti a vnitra.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministerstvo dopravy České republiky (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek

Na ministerstvo dopravy se mohou s žádostí o odškodnění obracet například lidé, kteří řeší s obecními úřady dlouhé spory – třeba ohledně využívání příjezdových cest k domu.

Na rozhodnutí čekají někteří z nich celé roky, což není podle veřejné ochránkyně práv možné.

„Ten člověk byl třeba ve stresu nebo zažíval pocit pokoření, nespravedlnosti – jak je možné, že to tak dlouho trvá. Toto se vlastně vyčísluje. Zase se to vyčísluje finančně symbolicky, ale stát uznává chybu,“ upozorňuje Šabatová.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ministerstvo dopravy je připravené odškodňovat lidi za nečinnost úřadů. Mluvila o tom ombudsmanka Anna Šabatová

Zákon o nemajetkové újmě platí už devět let. Ministerstev, která vyplácejí odškodnění za nepřiměřenou délku řízení, je ale podle ombudsmanky stále málo.

„Ta dobrá praxe, kdy ministerstva odškodňují dobrovolně, se dá říct, že je ministerstvo spravedlnosti, ministerstvo vnitra, nově ministerstvo práce a sociálních věcí, teď se nám podařilo dosáhnout toho, že ministerstvo dopravy přijalo svůj interní předpis a jasně nastavilo pravidla,“ shrnuje Šabatová.

Veronika Hlaváčová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme