Ministerstvo dopravy chce o 25 procent zdražit sazby mýtného

Ministerstvo dopravy má plán, jak zajistit další peníze na stavbu silnic a dálnic. Chystá zdražení mýtného pro kamionovou a autobusovou dopravu. Od ledna by se mělo zvýšit o čtvrtinu ze čtyř na pět korun za kilometr. Státní fond dopravní infrastruktury by tak napřesrok získal zhruba čtyři miliardy korun. Motoristé se naopak nemusí obávat, že budou víc platit i za dálniční známky.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mýtná brána

Mýtná brána | Foto: Marián Vojtek

„Vycházíme z toho, že čtyři roky, co u nás bylo zavedeno elektronické mýtné se se sazbami mýtného nehýbalo. Sazby jsou stejné jako v lednu 2007, kdy bylo mýtné spuštěno. Za tu dobu se již dvakrát zdražily dálniční známky pro osobní vozidla, takže v tomto je nepochybně nepoměr,“ vysvětlil důvod zdražení Karel Hanzelka, mluvčí ministerstva dopravy.

Přehrát

00:00 / 00:00

O zdražení mýtného mluvili v Ozvěnách dne Karel Hanzelka, mluvčí ministerstva dopravy a Martina Špryňar, generální tajemník sdružení autodopravců Česmad.

Podle generálního tajemníka sdružení autodopravců Česmad, Martina Špryňara, není zdražení pro dopravce žádným překvapením: „My jsme si už v létě uvědomovali, že ať přijde jakýkoliv ministr, tak první, co ho napadne, bude získat další peníze od kamionů. Takže nás ta informace nezaskočila.“

Podle ministerstva má navíc Česká republika nejlevnější mýtné ve střední Evropě. „Další náš argument je, že pokud se podíváte do středoevropského prostoru na okolní státy, kde se mýtné vybírá – Německo, Rakousko, Slovensko, tak ve srovnání s těmito zeměmi jsme na tom nejlevněji. Domníváme se, že zvýšení o 25 procent je odpovídající,“ zdůvodňuje dál Hanzelka.

Podle Špryňara to ale není pravda: „Pro ekologická vozidla ‚Euro5‘ jsou v sousedním Německu sazby o 10 procent nižší než jsou naše. Česká republika určitě, zejména u ekologických vozidel, nepatří k nejlevnějším. Budeme muset vyčkat na páteční jednání s čím ministerstvo přijde.“

Páteční jednání bude klíčové

Ze stejného důvodu nechce ani Hanzelka spekulovat o podrobnějších informacích. „Já bych nechtěl předbíhat, ale ve hře je to, že domácí dopravci by měli určité slevy nebo určité kompenzace na mýtném, ale počkejme do pátku na finální výsledek,“ dodává mluvčí ministerstva.

Dopravci jdou na jednání se třemi požadavky. Jedním z nich jsou právě zmíněné kompenzace. „Nedovedeme si představit zvýšení mýtného bez toho, aby firma Kapsch odstranila nedostatky systému, na které upozorňujeme tři roky. Zároveň chceme, aby ministerstvo zajistilo vybírání mýta a pokut od zahraničních dopravců, protože dneska je celní správa schopna vybrat necelou polovinu uložených pokut zahraničním dopravcům, takže když to přeženu, tak největší hlupák v mýtném systému je český poctivě platící dopravce,“ uvádí Špryňar.

Veronika Sedláčková, Lenka Rafaelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme