Ministerstvo dopravy chce uzákonit povinnost očistit auto před jízdou od sněhu

Kdo si řádně neočistí auto od sněhu a nezajistí řádný výhled přes čelní sklo, může mít potíže s policií. Ministerstvo dopravy plánuje doplnit novelu zákona o provozu na pozemních komunikacích o povinnost řidiče očistit vozidlo před jízdou od sněhu a námrazy, aby měl dostatečný výhled.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sněhová kalamita (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek

V souvislosti s návrhem se objevily otázky, jestli je povinnost očistit řádně vozidlo vynutitelná zákonem.

„Vynutitelná je, když bude zákon. Ovšem musíme si říct, že třeba u osobních vozidel je očištění jasné a jednoduché,“ říká předseda sdružení řidičů České republiky Pavel Lukáš a pokračuje:

„Řidič dosáhne na střechu, na čelní sklo, všude. Problém nastává u nákladních vozidel a autobusů, kdy řidič nemá možnost, jak je očistit. Výška návěsů je kolem čtyř metrů. Hrozí tam úraz, porušení bezpečnosti práce.“

Přehrát

00:00 / 00:00

O povinnosti čistit vozidlo před jízdou o sněhu: Martin Farář, vedoucí oddělení BESIP, a Pavel Lukáš, předseda Sdružení řidičů ČR

Objevují se i námitky, že bude problém v posouzení, co je to řádně očištěné auto. „Problém nebude v tom hledat, jestli se jedná o správně očištěné auto, nebo je tam nějaký zbytek, který by byl potřeba odstranit,“ míní vedoucí oddělení BESIP Martin Farář.

„Toto opatření míří logicky ke zvýšení bezpečnosti silničního provozu. Já osobně si myslím, že tento problém potkal kdekterého řidiče. Není nic horšího, než když z vozidla, které jede před vámi, sněží nánosy sněhu a vy musíte neustále stírat přední okna,“ popisuje.

Argument, že řidiči nákladních vozů budou mít s očištěním problém, prý Farář chápe. „Nicméně musíme se na to dívat z pohledu, čeho tím chceme dosáhnout, co je horší. Jestli vymyslet, jak led ze střechy sundat, nebo to, že se kamion rozjede a kus ledu spadne do kolemjdoucího,“ podotýká.

„Ano, je pravda, že odpadává sníh a led. Ale pokud chce zákonodárce trestat řidiče kamionů, musí zajistit, aby měli možnost to odklidit,“ tvrdí za řidiče Pavel Lukáš a dodává:

„V západních zemích jsou rampy na parkovištích, kam si řidič najede a může si auto zeshora očistit. Ale ručně to nejde. To je podklad pro kontrolní orgány, které budou pokutovat obyčejné řidiče, kteří to odstranit nemohou.“

Vladimír Kroc, kap Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme