Dálnic 'zdarma' přibude. Od Nového roku se otevře motoristům dalších pět neplacených úseků

Dálniční známku nebudou řidiči od ledna potřebovat na pěti nových úsecích. Ministerstvo dopravy totiž od Nového roku rozšiřuje místa, kde se bude po dálnici jezdit bez poplatku. Podle policie by si ale řidiči měli dopředu zjistit, kde bezplatné úseky jsou – za jízdu na placeném úseku bez známky jim může hrozit pokuta až 100 tisíc korun.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Na dalších pět úseků dálnic mohou po 1. lednu motoristé bez známky (ilustrační foto) | Foto: Jan Bachorík

Už za pár dní se řidiči dočkají dalších dálničních úseků, které nebudou zpoplatněné. Ministerstvo dopravy už dřív otevřelo 145 kilometrů dálnic, kde nejsou potřeba dálniční kupóny. Například na D5 okolo Berouna. Tamní rodák pan Mikulec tento úsek už několikrát využil.

180 kilometrů bez poplatků. Ministerstvo dopravy osvobodilo další úseky českých dálnic

Číst článek

„Výhoda je strašně obrovská hlavně v tom, že se ulehčí berounskému centru. Protože jak se stane nějaká nehoda, tak Beroun stojí, Beroun je prostě parkoviště. Po té dálnici je to přínos,“ říká Českému rozhlasu PLUS berounský rodák Luboš Mikulec.

Od 1. ledna bude bez poplatku dalších 41 km dálnic. Ministerstvo dopravy od Nového roku umožní jezdit řidičům zdarma po pěti úsecích. Mezi nimi je třeba část jihočeské D3 u Veselí nad Lužnicí. Další místa shrnul mluvčí rezortu Zdeněk Neusar.

„Jedná se se o D6 Karlovy Vary–Cheb, D46 Hvěnotín–Olomouc, D52 Pohořelice – tam je to 23 až 26 kilometr – a obchvat Otrokovic na D55,“ vysvětluje.

Ministerstvo dopravy vyjmulo z poplatku hlavní úseky, které jsou zároveň obchvaty měst.  „Chceme, aby dálnici využívali i řidiči, kteří běžně nejezdí po celé republice, nekupují dálniční známku, aby tito řidiči nezatěžovali místní silnice a cestu si v blízkosti měst mohli krátit také po dálnici,“ vysvětluje důvody mluvčí Neusar. Další bezplatné dálniční úseky chce rezort zprovoznit i v dalších letech.

Bez kupónu až 100 tisíc pokuta

Na neplacený úsek upozorní řidiče bílá dopravní značka s přeškrtnutým dálničním kupónem, která by měla být umístěna před každým vjezdem na bezplatnou dálnici. Někdy je pod touto značkou taky čísly uvedeno, jak je úsek dlouhý.

Dalších 19 kilometrů 'zdarma'. Od ledna nebudete potřebovat dálniční známku na nových pěti úsecích

Číst článek

Pokud řidič ale vjede bez známky nebo s neplatným kupónem na zpoplatněnou dálnici, tak se dopouští podle policie přestupku. „Za ten mu v příkazním řízení hrozí až pětitisícová pokuta. Ve správním řízení hrozí pokuta až do 100 tisíc korun,“ vysvětluje policejní mluvčí Ivana Nguenová.

Podle policie by si řidiči měli dopředu zjistit, kde bezplatné dálnice jsou. „Doporučujeme řidičům, aby si cestu pečlivě nastudovali, informovali se tak o zpoplatněných úsecích a sledovali důsledně dopravní značení. Jestliže i tak řidiči přehlédnou, že vjeli na zpoplatněný úsek, dálniční známku mohou zakoupit na jakékoli benzinové čerpací stanici po cestě,“ dodává mluvčí.

Na čerpacích stanicích budou od ledna v prodeji už všechny druhy dálničních známek pro příští rok. Desetidenní za 310 Kč, měsíční za 440 Kč a roční za 1500 korun. BESIP pak varuje řidiče před případným couváním na dálnici. Pokud už někdo omylem vjede na zpoplatněný úsek bez platného kupónu, měl by pokračovat na nejbližší sjezd a tam dálnici opustit.

Luděk Hubáček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme