Další stamiliony pro dopravce. Slevy pro studenty a důchodce vyšly za dva měsíce téměř na miliardu

  • Za říjen roku 2018 vyplatilo ministerstvo dopravy za kompenzace na slevy na jízdném 512 milionů korun. Oproti předchozímu měsíci se tak částka zvýšila o 50 milionů korun.
  • V minulých letech se přitom celoroční kompenzace pohybovaly mezi 200 a 250 miliony korun ročně, jak vyplývá z přehledu serveru iROZHLAS.cz.
  • Stát musí vyplácet společnostem mnohonásobně více kvůli schváleným 75procentním slevám premiéra Andreje Babiše (ANO) pro žáky, studenty a seniory.
  • Ročně má toto opatření vyjít stát na přibližně šest miliard korun.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Regio-Shuttle RS 1 Českých drah

Vláda v čele s Andrejem Babišem (ANO) od září tohoto roku zavedla 75procentní slevy na jízdné pro studenty i seniory. | Foto: České dráhy

„Za říjen předchozího roku je fakturována kompenzace ve výši 512 milionů korun,“ uvedl pro server iROZHLAS.cz mluvčí ministerstva dopravy Jakub Stadler.

Místo 200 milionů ročně půl miliardy za měsíc. Kolik platí stát dopravcům za ‚Babišovy slevy‘?

Číst článek

Nejvyšší kompenzaci dostanou České dráhy, které žádají o proplacení 231 milionů korun. Společnost RegioJet zaslala faktury ve výši 31,3 milionu korun, Student Agency na 15,2 milionu korun. Vlakový dopravce LEO Express žádá o 7,5 milionu.

Na částku, kterou dopravci fakturují ministerstvu za říjen, upozornila Česká televize.

Vláda v čele s Andrejem Babišem (ANO) od září 2018 zavedla 75procentní slevy pro vybrané skupiny obyvatel. Studenti, žáci i senioři tak z běžné ceny jízdenky zaplatí jen čtvrtinu a zbytek za ně dopravcům uhradí stát. Resort dopravy předpokládá, že ročně vyjde toto opatření, pro které se vžilo označení Babišovy slevy, na šest miliard korun.

Půl miliardy za měsíc

Server iROZHLAS.cz už v prosinci přinesl přehled vyplacených slev v předchozích letech. Mezi roky 2011 a 2017 se částky, které stát jako vyrovnání za slevy dopravcům posílal, pohybovaly mezi 200 a 250 miliony ročně.

Následující tabulka ukazuje kompletní přehled vyplacených kompenzací za minulé roky:

Za loňský rok se částka vyšplhá mnohonásobně výše. Jen za září a říjen totiž stát poslal dopravcům bezmála miliardu korun.

Ministerstvo dopravy ale upozorňuje, že částky za předchozí roky nelze s těmi za září a říjen 2018 srovnávat. „V roce 2017 ministerstvo dopravy vyplácelo kompenzace pouze na komerčních spojích – tedy těch, které neobjednává a neplatí stát, kraje nebo obce. Týkalo se to tedy úplně jiného rozsahu dopravy,“ sdělila redakci mluvčí ministerstva dopravy Lenka Rezková.

Proplacená částka za září 2018 je oproti říjnu o přibližně 50 milionů nižší, tehdy ministerstvo proplatilo dopravcům faktury za více než 462 milionů korun. Stadler to vysvětluje zvýšením počtu cestujících studentů. „V říjnu 2018 jsme zaznamenali oproti září očekávaný nárůst počtu cestujících, především studentů vysokých škol.“

Zavádění slev na jízdné provázela nemalá kritika. Aby mohly slevy platit už od září roku 2018, musela jednotlivá ministerstva najít ve svých rozpočtech volné finanční prostředky. Například ministerstvu práce byly výdaje sníženy o 250 milionů, stejnou částkou „přispělo“ ministerstvo financí i vnitra. Uskromnit se musely i další státní úřady.

Tereza Čemusová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme