Ministerstvo dopravy zrušilo stavbu obchvatu Olbramovic. Stěžoval si i vlastník Farmy Čapí hnízdo

Výstavba obchvatu Olbramovic na Benešovsku se opět odkládá. Ministerstvo dopravy zrušilo stavební povolení. Na stole mělo více než 60 námitek od sedmi různých subjektů, mezi nimi i firmy, která vlastní Čapí hnízdo. Podle ní by hluk z obchvatu rušil hotelové hosty. S informací jako první přišla Česká televize. Stavba, která by obci ulevila od dopravní zátěže, měla začít ještě letos. Ministerstvo ale povolení vrátilo krajskému úřadu k projednání.

Tento článek je více než rok starý.

Aktualizováno Praha / Olbramovice (Aktualizováno: 15:30 5. 8. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Protest v Olbramovicích na Benešovsku

Protest v Olbramovicích na Benešovsku | Foto: Jana Huzilová | Zdroj: Český rozhlas

Stavební povolení vydal krajský úřad v roce 2017, jeho upravenou verzi pak vloni. Spis s rozhodnutím byl ale podle ministerstva nekvalitně zpracovaný. „Byly tam vady procesního charakteru. Tudíž jsme rozhodnutí krajského úřadu museli zrušit. Věc se vrací úřadu k novému projednání. Úřad se naším rozhodnutím bude muset řídit,“ uvádí pro Český rozhlas Regina mluvčí ministerstva dopravy František Jemelka.

Podle tiskové zprávy ministerstva podala proti stavebnímu povolení nejvíce, celkem 24, námitek akciová společnost se sídlem v Praze. Další desítky námitek přišly ze strany obyvatel Olbramovic, tři námitky od samotného města a jedna od společnosti Imoba, která vlastní Čapí hnízdo.

Mezi pochybením krajského úřadu zmiňuje zpráva ministerstva například špatné doručení písemností nebo vedení spisu v rozporu se správním řádem.

Denně desetitisíce aut

O stavbě obchvatu Olbramovic na Benešovsku se mluví od 80. let. Ředitelství silnic a dálnic neúspěšně vyjednávalo o výkupu potřebných pozemků od roku 2005. Obcí s více než tisíci obyvateli nyní vede hlavní tah z Prahy do jižních Čech a Rakouska. Denně tudy projedou desetitisíce aut.

Rozhodnutí ministerstva překvapilo nezávislého starostu Olbramovic Ivana Nováka. „Počítal jsem, že buď se to stane na podzim, nebo že se příští rok začne s výstavbou. A teď vidím, že se to zase o roky posune,“ říká.

Obchvat za téměř půl miliardy dostal stavební povolení v roce 2018. Jak informoval pořad Reportéři ČT, odvolala se proti němu mimo jiné i společnost Imoba ze svěřenského fondu premiéra Andreje Babiše (ANO). Obchvat měl totiž vést kolem Farmy Čapí hnízdo, hluk ze silnice by tak mohl rušit hotelové hosty.

Právě firma Imoba přitom tři roky předtím prodala státu pozemky pro obchat za zvýhodněných podmínek, uvádí ČT. Podle smlouvy inkasovala od Ředitelství silnic a dálnic 3,7 milionu korun. Pozemky prodala pouhé čtyři měsíce poté, co vešel v platnost nový zákon, který prosadila tehdejší vláda s Babišem coby ministrem financí.

bej, kro Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme