Ministerstvo dopravy zveřejnilo dodatek ke smlouvě s firmou Kapsch

Dlouho očekávaný dodatek ke smlouvě o mýtném na českých silnicích s firmou Kapsch spatřil světlo světa, i když ne celý. V pátek odpoledne dodatek se začerněnými místy zveřejnilo ministerstvo dopravy na základě dohody mezi ministrem Alešem Řebíčkem a jedním z majitelů holdingu Kapsch Georgem Kapschem. Zveřejnění dodatku ale nepřineslo nic nového.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kolona aut na dálnici

Kolona aut na dálnici | Foto: Jan Rosenauer

Ministerstvo dopravy stále nechce dodatek komentovat. Svůj názor na něj Českému rozhlasu tedy řekl redaktor Hospodářských novin Vladimír Kaláb. Podle něj zveřejnění dodatku jen potvrdilo spekulace, že je pro stát nevýhodný a jako ilustraci vybral jednu z kontroverzních pasáží.

"Míra výnosnosti, která byla původně ve smlouvě stanovena na 95 procent, je v dodatku snížena na 85 procent. To je naprosto výhodné pro rakouskou firmu Kapsch, aby stihla dobudovat systém. Podmínky jsou pro ni jednoznačně výhodnější," domnívá se Kaláb.

Snížení efektivnosti výběru mýta a to, že firmě Kapsch navíc podle dodatku připadnou veškeré mýtné poplatky, které vybere nad hranici 95 procent, je prý podle mluvčího Kapsche v Česku Evžena Staňka, finanční odškodnění za zvýšené dodatečné náklady při dohánění tříměsíčního zpoždění podpisu smlouvy.

"Bylo dohodnuto jako určitý bonus, že po dobu tří měsíců po dobudování systému, když se podaří společnosti překonat účinnost systému nad 95 procent, tak to, co je nad 95 procent, bude mít jako bonus. Není to žádná pevná odměna, je to jenom částečná kompenzace za dodatečné náklady," řekl Českému rozhlasu Staněk.

Ministerstvo dopravy ale chce zveřejněný dodatek nahradit jiným, který by nerovný vztah mezi Kapschem a státem napravil. Další jednání mezi oběma stranami bude pokračovat v úterý příští týden.

Resort dodatek nezveřejnil celý, protože si Kapsch vymínil utajení těch částí, které se týkají firemního know-how. Začerněny jsou například názvy spolupracujících pojišťoven a výše poplatků za transakce s platebními kartami.

Marie Matúšů, Věra Pfeifferová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme