Ministerstvo financí nařídilo prověřit, jestli Agrofert a další soukromníci hospodaří na pozemcích státu

Ministerstvo financí nařídilo zkontrolovat, zda zemědělci neoprávněně nehospodaří na státních pozemcích. Prověrku resort nařídil po sérii reportáží Radiožurnálu, který upozornil, že holding Agrofert hospodaří na více než 1700 hektarech půdy, která mu nepatří. Předseda hnutí ANO Andrej Babiš vložil akcie svých společností Agrofert do dvou svěřenských fondů na začátku letošního února.

Původní zpráva Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ilustrační foto. | Zdroj: Wikimedia Commons

„Kontrola, kterou jsem nařídil na ministerstvu financí, má zabezpečit v zásadě to, zda je hospodárně využíván majetek státu,“ řekl Radiožurnálu náměstek ministerstva financí Ondřej Závodský, nestraník nominovaný za KDU-ČSL, a pokračoval:

„Jednak zda nedochází k jakékoliv prodlevě s identifikací těch nedostatečně identifikovaných vlastníků, čímž by pochopitelně přicházel stát o svoje vlastní vlastnictví, případně platby, které by v důsledku bezesmluvního užívání stát měl obdržet. A jednak má tato kontrola prokázat, zda u již identifikovaných vlastníků, které dříve byly ve vlastnictví neznámých osob, zda skutečně nedochází k neoprávněnému užívání ze strany nestátního subjektu a zda za toto neoprávněné užívání ze strany třetí osoby dostává stát určitou platbu.“ 

Přehrát

00:00 / 00:00

Ministerstvo financí nařídilo kontrolu pozemků s neidentifikovatelnými majiteli. Více si poslechněte v reportáži Janka Kroupy a Markéty Chaloupské

Závodský kontrolu nařídil písemně 11. prosince tohoto roku. Jejím smyslem má být zjistit, zda se zemědělci neoprávněně neobohacují na úkor státu.

Je totiž pravděpodobné, že velká část pozemků, kde jsou nedohledatelní majitelé, už v minulosti propadla státu.

O smysluplnosti kontroly ale pochybuje prezident Agrární komory ČR, která má podle své preambule v popisu práce „prosazovat a obhajovat zájmy svých členů“. „Proč by stát nechával pozemky, které má, bez toho, aby si udělal smlouvu a bral na ně peníze?“ reagoval Zdeněk Jandejsek na dotaz Radiožurnálu.

Jak kontrola dopadne?

Členem komory je společnost Agrofert, kterou do začátku tohoto roku vlastnil Andrej Babiš (ANO), než ji vložil do svěřenského fondu. Agrofertu se kontrola týká rovněž, hospodaří totiž na 1740 hektarech sporných pozemků.

Agrofert neoprávněně hospodaří na 1700 hektarech půdy. Nemají majitele, přesto na ně holding pobírá dotace

Číst článek

„O zmíněném auditu nemáme jakékoliv informace. Obraťte se prosím se svým dotazem na ministerstvo financí,“ napsal e-mailem mluvčí Agrofertu Karel Hanzelka.

Kontrola by měla probíhat letos v prosinci a lednu příštího roku. O tom, jak dopadne, ale pochybuje i sám Závodský. Odbor, který má kontrolu na starosti, je totiž s jeho odchodem reorganizován a slučován s jiným.

Nová ministryně Alena Schillerová (za ANO) na dotaz Radiožurnálu prohlásila, že o kontrole nic neví. Připustila, že odbor, který kontrolu provádí, je skutečně reorganizován, podle ní však jeho agenda zůstane i po sloučení.

Janek Kroupa, Markéta Chaloupská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme