Ministerstvo financí chce snížit příspěvek na stavební spoření, politickou podporu zřejmě nenajde

Státní podpora stavebního spoření by se mohla od příštího roku snížit. Prosazuje to ministr financí Eduard Janota. Radiožurnálu řekl, že tento záměr je součástí návrhu úsporného balíčku pro příští rok.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

rekonstrukce panelového domu

rekonstrukce panelového domu | Foto: Marián Vojtek

"Pakliže bude politická shoda a vůbec zájem, aby byl projednáván (záměr - pozn. red.) ještě touto vládou, respektive sněmovnou, tak předpokládáme, že by se příspěvek státu na stavební spoření mohl snížit z dnešních 3 000 na třeba 2 000. Tedy o jednu třetinu a že by se eventuálně zdaňovaly i úroky, které dnes zdaňovány nejsou," řekl Radiožurnálu Janota.

Omezení státní podpory by podle ministra financí mohlo platit také zpětně - týkalo by se tedy nejen nových, ale i starých smluv.

Právní hledisko není jednoznačné

Právníka Vladimíra Balaše jsme se zeptali, zda by změna podmínek u stávajících smluv byla z právního hlediska přípustná.

"Určitě mohou existovat proti sobě dva principy. Jeden, že by tento veřejný příslib měl platit a neměl by se měnit ex post. Takže retroaktivní aplikace by měla být asi právně problematická. Na druhou stranu - určitě v době, kdy probíhá ekonomická krize, tak jde natolik o mimořádnou událost, která dává státu možnost některé své závazky ne zcela naplnit," domnívá se Balaš.

ODS i ČSSD jsou proti

V parlamentu by ale tento návrh narazil na tvrdý odpor - nesouhlasí s ním ODS ani sociální demokraté. Podle poslance rozpočtového výboru Milana Urbana z ČSSD jsou šance tohoto návrhu nulové: "Já to považuji za útok na celý systém stavebního spoření. Pro nás je něco podobného nepřijatelné. Zatížilo by to dalšími financemi občany v době krize. Takový návrh zcela jistě ve sněmovně neprojde."

Podle poslance ODS Michala Doktora by ale byla taková změna protiústavní. "Vedle protiústavnosti zdvihám i další protiargument. Měnit právní stav věci, závazek státu, že bude přispívat na základě smlouvy mezi ním a občanem, zpětně - považuji za nemravné."

O omezení podpory se uvažovalo i před finanční krizí

To, že omezení státní podpory stavebního spoření chystá ministerstvo financí, potvrdil už loni v září týdeníku Euro to i tehdejší šéf resortu Miroslav Kalousek

Současnou praxi už dlouho kritizuje i Česká národní banka. Podle ní jsou v České republice státní příspěvky stavebnímu spoření ve srovnání s jinými zeměmi moc vysoké. A lidé je zneužívají k jiným účelům, než je bydlení - například i rodina premiéra Topolánka přiznala, že za peníze naspořené tímto způsobem cestovala.

Podpora stavebnímu spoření od státu poklesla už čtyřmi lety. Kdo tehdy mohl, ten uzavřel smlouvu ještě za starých pravidel a teď dostává od státu bonus až 4500 korun ročně. Nových smluv pak chvíli bylo méně - nyní jich už zase přibývá.

Podle Asociace českých stavebních spořitelen se ale může stát, že když stát podporu ještě sníží, spoření pak už nebude tak výhodné, a lidé do něj přestanou peníze ukládat. V ohrožení pak budou i ti, kteří už smlouvu mají a budou si chtít na jejím základě vzít úvěr. Spořitelny by pak totiž nemusely mít na poskytování úvěrů prostředky.

Přečtěte si také:
Ministr Kalousek chce omezit podporu stavebního spoření
Stát chce změnit pravidla pro stavební spoření

Milan Kopp, Pavla Dluhoschová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme