Ministerstvo financí chystá tvrdá opatření vůči bankám

Návrh opatření, která by měla zajistit větší ochranu klientů bank, zveřejnilo Ministerstvo financí. Podle šéfa resortu Bohuslava Sobotky jde o zatím nejrozsáhlejší pokus, jak řadu bankovních poplatků snížit nebo dokonce zrušit. Klienti by také měli mít možnost snadného porovnání poplatků mezi jednotlivými finančními domy. Běžná má být také přenositelnost čísla účtu. navrhované změny posoudí odborná komise. Mluvčí ČSOB Milan Tománek záměr ministra označil za politicky motivovaný.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bohuslav Sobotka | Zdroj: ČTK

Ministr Bohuslav Sobotka počítá s tím, že návrh vyvolá velkou debatu a řadu připomínek. Vláda by zásady měla dostat na stůl do konce září: "S tím, že tento materiál by obsahoval finální návrh opatření a současně by obsahoval i časový harmonogram jednotlivých kroků," upřesnil pro Český rozhlas 1 - Radiožurnál Sobotka.

Ministr financí přitom odmítl návrh České spořitelny, aby Antimonopolní úřad zastavil vyšetřování velkých bank pro podezření z vytváření kartelových dohod o výši poplatků. Samotné debatě o nových opatřeních, která Sobotka chystá, se Česká spořitelna nebrání.

ČS: Plán posoudí pracovní skupina

Podle mluvčí banky Kláry Gajdůškovové by měla být kvůli tomu vytvořena pracovní skupina. Složena bude ze zástupců všech zúčastněných stran, například vlády, ministerstva financí, bank a klientských organizací. "Skupina by měla přijít s nějakým návrhem na to, jak ještě lépe ztransparentnit bankovní sektor v České republice a udělat ho pro klienty ještě o něco přístupnějším a přátelštějším," doplnila Gajdůšková.

Klienti by také měli mít možnost bezplatně odejít k jiné bance a ponechat si číslo účtu. Jak ale doplňuje mluvčí Československé obchodní banky Milan Tománek, zavedení této možnosti by bylo těžké a velmi drahé.

"To by si vyžádalo investice v řádu stamiliónů eur. Dokonce i návrh, že toto řešení je relativně jednoduché na bázi kódu IBAN, tedy mezinárodního formátu čísla účtu, neplatí. Při spojování IPB a ČSOB, které měly dva zcela odlišné systémy generující náhodná čísla pro klientské účty se stalo, že dvacet čísel bylo identických, a odlišoval je jenom kód bankovního ústavu."

ČSOB: Opatření mají politický motiv

Ministr financí popřel, že by jeho iniciativa jakkoli souvisela s aktivitami Úřadu pro hospodářskou soutěž, který největší banky podezírá z kartelové dohody v oblasti poplatků. "Úřad jedná v rámci své kompetence samostatně. Ministerstvo financí postupuje v této věci také samostatně na základě plnění Programového prohlášení vlády," upozornil Sobotka.

Podle mluvčího ČSOB Tománka jde ale o pokus, který je motivován politicky. "Jen málokterý obor dokázal na požadavky zákazníků reagovat v posledních deseti letech tak rychle a pružně jako bankovnictví. Nic zásadního se nezměnilo, žádný zlom v poplatkové politice ani v ničem jiném nenastal. Takže se nabízí úplně jiná otázka: Proč ministerstvo financí náhle prozřelo. Odpověď asi není jen v rovině odborné, ale nepochybně také v rovině předvolební."

Vít Dvořák, Marián Vojtek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme