Přemrštěné ceny i nedostatek odborníků. Stát si posvítil na nákupy roušek a respirátorů

Ministerstvo financí dokončilo prověrku ochranných pomůcek, které během jarní vlny koronavirové nákazy nakoupilo ministerstvo zdravotnictví. Resort podle zjištění serveru iROZHLAS.cz odhalil dílčí pochybení způsobené „časovou tísní i nedostatkem odborného personálu“. Kontrolu státem pořízených roušek a respirátorů dokončil už také Nejvyšší kontrolní úřad, své závěry plánuje zveřejnit v prosinci.

Původní zpráva Praha (Aktualizováno: 13:57 10. 11. 2020) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Některé nákupy roušek a respirátorů ministerstvem zdravotnictví vzbuzovaly pochybnosti (ilustrační foto)

Některé nákupy roušek a respirátorů ministerstvem zdravotnictví vzbuzovaly pochybnosti (ilustrační foto) | Zdroj: Profimedia

„Z analýzy postupu ministerstva zdravotnictví vyplynula řada dílčích procesních pochybení způsobených zejména časovou tísní, ve které se ministerstvo zdravotnictví v počátcích krizového stavu nacházelo, ale i nedostatkem odborných a organizačních kapacit pro zvládnutí úkolu svěřeného ministerstvu zdravotnictví vládou,“ shrnul pro iROZHLAS.cz závěry resortní prověrky šéf kanceláře státního tajemníka Miloš Nagy.

Společnost rozdělená koronavirem: sabotérů je minimum, podceňujících více

Číst článek

Ministerstvo financí analyzovalo nákupy osobních ochranných i lékařských pomůcek, které ministerstvo zdravotnictví zajistilo kvůli pandemické krizi od 1. ledna do 30. dubna. Vzhledem k tomu, že resort zdravotnický materiál nikdy centrálně nenakupoval, neměl tak na to podle Nagye dostatečně školené zaměstnance ani „nastavené procesy, na základě kterých by mohlo bez dalšího prodlení při centrálních nákupech postupovat“.

„I když nákupní tým ministerstva zdravotnictví doplnili odborníci z jiných organizací, provádění centrálních nákupů po celou dobu jejich uskutečňování bylo ovlivněno krizovými a rychle se měnícími podmínkami na českém i mezinárodním trhu, což mělo za následek nedostatečné vytváření auditní stopy o ad hoc zaváděných pravidlech i o realizovaných nákupech,“ pokračoval Nagy.

Stanovena podle něj nebyla ani pevná pravidla pro průzkum trhu a posouzení jednotlivých dodavatelů. „Byla prováděna pouze základní kontrola spolehlivosti dodavatelů,“ upřesnil Nagy. Z analýzy dále vyplynulo, že resort ochranné pomůcky nakupoval za přemrštěné ceny. „Jednotková cena výrazně převýšila průměrné jednotkové ceny v posuzovaném období,“ nastínil.

Další dílčí pochybení se týkalo samotných objednávek a smluv, které resort s dodavateli uzavřel. U některých z nich nebyla dostatečně „upravena identifikace předmětu smlouvy včetně požadavku na soulad s právními předpisy upravujícími technické požadavky na výrobky a dále specifikace dodacích, platebních a jiných podmínek“. Nedostatky kontrola odhalila také v oblasti zveřejňování údajů v registru smluv.

Analýza nákupů

Výsledky prověrky resort posléze předal Nejvyššímu kontrolnímu úřadu, který dodávky zdravotnického materiálu během jarního náporu nakažených také kontroluje. „Realizuje komplexní kontrolu nákupů osobních ochranných pomůcek, a závěry ministerstva financí tak může případně využít v rámci své činnosti,“ přiblížil mluvčí resortu Michal Žurovec.

Nákupy pomůcek

Problematické nákupy zdravotnických pomůcek server iROZHLAS.cz zmapoval v následujících textech:

A prověrka nejvyšších kontrolorů je i důvodem, proč ministerstvo financí zatím odmítlo své závěry blíže komentovat. Redakce tak o podrobnosti musela požádat s pomocí zákona o svobodném přístupu k informacím. Ačkoli resort odmítl poskytnout vlastní analýzu nákupů, zaslal alespoň své hlavní nálezy.

S nimi seznámil i ministerstvo zdravotnictví, které mělo možnost se k celé věci vyjádřit. Jaký ale resort nově vedený Janem Blatným (za ANO) zaujal postoj, není zřejmé. „S vašimi dotazy se prosím obraťte na tiskové oddělení ministerstva financí,“ odepsal redakci Kryštof Berka z tiskového odboru.

Reagoval tak na žádost serveru iROZHLAS.cz, aby vzhledem k dřívějším pochybnostem ohledně resortních nákupů popsal, jaké chyby prověrka kolegů z ministerstva financí odhalila. Na opětovnou žádost už neodpověděl. Stejně tak resort zatím i přes urgence nereagoval na otázky, jak s výsledky kontroly naložil a zda je případně nějak rozporoval.

Připomínky resortů

Dokončeno je přitom už i šetření Nejvyššího kontrolního úřadu, s jehož výsledky se resort zdravotnictví má seznámit. „V současné době jsme ve fázi, kdy probíhá předávání protokolů s našimi dílčími zjištěními jednotlivým kontrolovaným osobám,“ uvedla pro iROZHLAS.cz mluvčí Jana Gabrielová.

První vakcína by mohla být v prosinci. U 90 procent lidí dokázala zabránit nákaze koronavirem

Číst článek

Vedle ministerstva zdravotnictví se totiž pod drobnohledem ocitlo také ministerstvo vnitra, které zdravotnický materiál během krize také nakupovalo. Server iROZHLAS.cz už dříve upozornil, že vnitro na jaře ochranné pomůcky nakupovalo oproti zdravotnictví až šestkrát levněji.

Resorty mají teď možnost odhalení kontrolorů připomínkovat, poté se úřad s námitkami vypořádá a kontrolu uzavře. „Předpokládáme, že kontrolní závěr, který shrne výsledky celé kontroly, zveřejníme v prosinci. Do té doby nemůžeme kontrolu blíže komentovat,“ doplnila Gabrielová.

Kritizované nákupy

Kvůli kontraktům uzavřeným s dodavateli roušek a respirátorů během jarní koronavirové krize čelilo kritice především ministerstvo zdravotnictví tehdy vedené Adamem Vojtěchem (za ANO). Pochybnosti panovaly například kolem nákupů respirátorů od společnosti Recea Prague, jejíž jednatel Jan Kunc má podle veřejné evidence na sobě 18 exekucí.

Resort od firmy původně objednal respirátory za 310 milionů korun, Recea Prague ale podle dřívějšího vyjádření ministerstva většinu materiálu nedodala ve smluveném termínu anebo neměl požadovanou kvalitu. „Ministerstvo zdravotnictví dodavatele dopředu informovalo o tom, že je to nepřekročitelná podmínka nákupu spojená s odstoupením od objednávky,“ vysvětlila na jaře tehdejší mluvčí Gabriela Štěpanyová.

Společnost Recea Prague získala od ministerstva zdravotnictví šestici kontraktů na dodávku více než milionu kusů respirátorů třídy FFP2 a zásilku dovezenou z Číny potřebovala zřejmě někde uskladnit. | Zdroj: Koláž iROZHLAS

S takovým postupem ale nesouhlasí majitelka firmy Recea Prague Lenka Knížková. Podle ní resort materiál nakonec odebral, ale nezaplatil. Podala na něj proto žalobu. „Recea Prague nikdy neměla vůči českému státu žádné nedoplatky a řádně si plní svoje zákonné povinnosti plynoucí z podnikání,“ uvedla.

Knížková se současně distancovala od Kuncových exekucí. „Nespatřujeme zde nic, co by svědčilo o tom, že by mělo jít o problematický obchod ze strany společnosti Recea Prague. A už vůbec ne v kontextu osobních aktivit pana Kunce, které nemají s naší společností vůbec nic společného,“ doplnila majitelka.

Problematický byl také obchod se společností Batist Medical. Jak už dříve upozornil iROZHLAS.cz, resort od české firmy nakoupil respirátory šestkrát dráž, než je od čínských dodavatelů v té době kupovalo vnitro. Do hledáčku se dostala také lanškrounská firma LA Factory, která do doby, než získala stamilionové zakázky od zdravotnictví, nevykázala žádnou činnost.

Vedle toho se nákupy zdravotnického materiálu během nouzového stavu zabývají také detektivové z Národní centrály proti organizovanému zločinu. V červenci zasahovali u výše zmíněných dodavatelů ochranných pomůcek a o součinnost požádali také ministerstvo zdravotnictví.

Dosud však nebyl nikdo obviněn. „V předmětné trestní věci nadále probíhá prověřování a policejní orgán provádí úkony trestního řízení k objasnění věci,“ uvedl redakci bez dalších podrobností státní zástupce Ondřej Trčka z Vrchního státního zastupitelství v Praze, které případ dozoruje.

Kristýna Guryčová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme