Kontroloři prověří loňské účetnictví ministerstva financí. 'Jde o zásadní oblast,' zní z NKÚ

Nejvyšší kontrolní úřad zahájil v březnu čtyři nové kontroly ze svého letošního plánu. Prověří loňské účetnictví ministerstva financí, peníze na podporu živočišné výroby nebo na podporu sociálních služeb. Zkontroluje také peníze na informační podporu agendy daňového řízení.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Čeští ministři financí v roce 2017: Šéf ANO Andrej Babiš, Ivan Pilný z ANO a Alena Schillerová za ANO

Čeští ministři financí v roce 2017: Šéf ANO Andrej Babiš, Ivan Pilný z ANO a Alena Schillerová za ANO | Foto: Reuters/Filip Jandourek, Český rozhlas | Zdroj: iROZHLAS.cz

V první z kontrol bude Nejvyšší kontrolní úřad zjišťovat, jak ministerstvo financí loni postupovalo při vedení účetnictví.

Ministři financí 2017

Resort financí vedli v loňském roce hned tři ministři. Prvním byl šéf ANO Andrej Babiš, který v jeho čele stál od ledna do května. Po něm nastoupil jeho stranický kolega Ivan Pilný, který v čele ministerstva vydržel do prosince. Resort následně převzala Alena Schillerová za ANO, která ho vede dosud.

„Jde o zásadní oblast, protože rozsah a náročnost problematiky, kterou sleduje ministerstvo financí, jsou v porovnání s dalšími účetními jednotkami státu skutečně mimořádné," řekl mluvčí úřadu Václav Kešner.

Zákon o státním rozpočtu na rok 2017 přidělil resortu přes 21 miliard korun. Účetnictví ministerstva kontroloval úřad už v roce 2016 a zjistil mimo jiné nesprávnosti za víc než 31 miliard korun.

V další z kontrol se úřad zaměří na podpory v sektoru živočišné výroby. Bude ověřovat, jak přispěly k dosažení stanovených cílů. „Například jen na chov skotu se v rámci přímých plateb rozdělilo v letech 2015 a 2016 skoro 3,6 miliardy korun," uvedl mluvčí.

Stát nekontroloval využití miliard na krajské silnice. Kilometr se opravoval i za 14 milionů

Číst článek

Úřad se bude zajímat o zacílení podpor, o podmínky pro jejich získání i o to, zda si některé z podmínek neodporují.

Nejvyšší kontrolní úřad zkontroluje také peníze na podporu sociálních služeb.

„Jde o důležité téma které je významné i z pohledu peněz, které se na sociální služby vynakládají. Jen v roce 2015 bylo ze státního rozpočtu vynaloženo na neinvestiční dotace na sociální služby přibližně osm a půl miliardy korun, v roce 2016 pak přes devět miliard korun," uvedl mluvčí.

„Otázkou je, jak rozdělené peníze pomáhají plnit cíle, které si stát v této oblasti sám stanovil," dodal Kešner. Kontrolu by měl úřad dokončit v lednu příštího roku a kontroloři při ní navštíví ministerstvo práce.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme