Ministerstvo financí odmítlo darování pozemku pro dostavbu dálnice D11

Ministerstvo financí zamítlo darovací smlouvu, kterou stát letos v lednu získal poslední pozemek potřebný pro dostavbu dálnice D11 k Hradci Králové. Rezort financí na pochybení ve smlouvách upozornil už na začátku dubna, od té doby se ale nic nestalo.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dálnice D11 mezi Poděbrady a Hradcem Králové | Foto: Ředitelství silnic a dálnic

Příběh pozemku farmářky Ludmily Havránkové a její sestry Jaroslavy Štrosové by mohl svou délkou směle konkurovat telenovele.

Letos v lednu paní Štrosová prostřednictvím svého syna Davida po dlouhých vyjednáváních o ceně nakonec svou polovinu pozemku státu darovala. Zdálo se, že vše je u konce.

Příběh ale pokračuje. Když dokumenty začalo posuzovat ministerstvo financí, našlo v nich chyby. „Důvodem vrácení byla chybně napsaná plná moc pro pana doktora Štrose. Zmiňovala prodej pozemku, nicméně my schvalujeme darovací smlouvu. To je základní problém. My jsme hned upozornili ministerstvo dopravy, aby plnou moc změnilo, žádost doplnilo a teprve následně můžeme rozhodnout,“ říká za rezort financí Jakub Haas.

Přehrát

00:00 / 00:00

Příspěvek připravil pro Ranní Radiožurnál reportér Petr Sehnoutka

Zásadní problém to sice není, od upozornění už ale uběhly téměř dva měsíce a nic se nezměnilo. O dohodu s advokátem Štrosem se na ministerstvu dopravy ještě jako externí poradce ministra snažil David Čermák, který se před týdnem stal šéfem Ředitelství silnic a dálnic.

„My jsme panu Štrosovi po opakovaném kontaktování poslali písemnou žádost o to, ať dodrží dohody, které přislíbil, a teď čekáme. Na dálnici probíhají práce, které mají, to znamená archeologický průzkum,“ popisuje Čermák.

Advokát Štros ukazuje na soukromý mail od Davida Čermáka. Jako právník ale čeká na to, že ho někdo za stát oficiálně osloví.

„My nemáme žádnou oficiální informaci z ministerstva dopravy. My máme pokoutnou informaci od bývalého poradce, dnešního ředitele ŘSD, který jsem pochopil, že je poradce ministra na IČO, tudíž nechápu, na základě čeho jedná za ministerstvo dopravy,“ vysvětluje Štros.

Neshody podle šéfa ŘSD zatím vliv na samotnou stavbu nemají.

Petr Sehnoutka, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme