Ministerstvo financí projedná s vedením ČSA a odbory snížení platů zaměstnanců

O situaci v Českých aeroliniích budou jednat zástupci ministerstva financí, vedení ČSA a odborů. Chtějí se dohodnout na tom, jak zvrátit nepříznivé hospodářské výsledky dopravce.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Letadlo ČSA. Ilustrační foto. | Foto: Tomáš Adamec

Prezident ČSA Radomír Lašák navrhuje snížit platy pilotům o 30 procent. Teď dostávají v průměru 210 000 korun. U ostatních zaměstnanců chtějí platy snížit o 15 procent.

Průměrně mají pracovníci v ČSA přes 60 000 korun. Pokud odbory na nabídku přistoupí, Lašák a další členové představenstva České aerolinie opustí. Odboráři ale s tímto postupem nesouhlasí.

"Zaměstnanci určitě na záchraně ČSA budou muset nějakým způsobem participovat. Samo snížení mezd firmu ale nezachrání. Je potřeba, aby přišel nový management s nějakým plánem," řekl v Ranním interview Radiožurnálu prezident Českého sdružení dopravních pilotů ČSA Filip Gaspar.

Přehrát

00:00 / 00:00

O situaci v Českých aeroliniích hovořil v Ranním interview Radiožurnálu prezident Českého sdružení dopravních pilotů ČSA Filip Gaspar

Podle odborářů není situace ve společnosti neřešitelná. Je potřeba zahájit restrukturalizaci aerolinek. "Dovedu si představit, že by přišel manažer, který bude mít zkušenosti s krizovým řízením nebo leteckou dopravou, a situaci by zvládl," řekl Gaspar.

Dnešní schůzky se mimořádně zúčastní také zástupce vlastníka firmy, ministr financí Eduard Janota, který Lašákův plán na omezení nákladů snížením mezd, podporuje.

"Bez jejich snížení je situace neřešitelná. A já vám garantuji, že každý vlastník by toto musel udělat," uvedl ministr.

Firma chce snížit náklady kvůli prohlubující se ztrátě, která koncem roku zřejmě překročí dvě miliardy. Stát chce ČSA prodat, v tendru ale zůstal jediný zájemce, a to konsorcium Unimex - Travel Service.

Pokud se prodej nezdaří, ČSA propustí až 860 zaměstnanců, zúží flotilu letadel o šest strojů a omezí letový řád.

Petr Medek, Katka Brezovská, Nikola Bojčev Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme