Ministerstvo financí u projektu Státní pokladny porušilo zákon, tvrdí NKÚ

Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) odhalil hned několik porušení zákona u připravovaného systému Státní pokladny. Ministerstvo financí například bez soutěže uzavřelo pět dodatků ke smlouvě. Resort financí oznámil, že některá pochybení již začal řešit.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejvyšší kontrolní úřad | Foto: Tomáš Adamec

„Ministerstvo financí porušilo zákon o veřejných zakázkách, podepsalo totiž pět dodatků ke smlouvě o dodávce Integrovaného informačního systému Státní pokladny, aniž by předtím vypsalo zadávací řízení. Stejnou chybu resort udělal také u smlouvy z roku 2010,“ upřesnila mluvčí NKÚ Olga Málková.

Kontroloři NKÚ zároveň upozorňují, že původně měl celý systém Státní pokladny stát 2,4 miliardy korun. Výdaje se už ale vyšplhaly na dvojnásobek.

Ministerstvo financí se podle ČTK hájí tím, že nárůst je dán především dodatečným zahrnutím výdajů na aplikační a bázovou podporu, prodloužením programu a doplněním o předpokládané výdaje na další rozvoj po dobu trvání programu.

Záměr vytvořit Státní pokladnu schválila vláda v únoru 2005. Počítala s tím, že celý systém začne pracovat už v roce 2010. Termín se ale postupně – prostřednictvím několika dodatků ke smlouvě – posunul o tři a půl roku na červenec 2013.

Jakub Šídlo, ak Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme