Ministerstvo hájí zpoplatnění silnice R6. Nevede prý ‘odnikud nikam‘

Starostové obcí na Karlovarsku začali sbírat podpisy pod petici, jejímž prostřednictvím chtějí zrušit dálniční poplatky na úseku silnice R6 z Chebu do Karlových Varů. Lidem se totiž nelíbí, že řidiči placený úsek objíždějí přes obce. Od dubna musí mít každý řidič, který jede na této čtyřproudé silnici, dálniční známku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rychlostní silnice R6 u obce Hory | Zdroj: ČTK

Nový úsek rychlostní komunikace z Chebu do Karlových Varů měl regionu dopravně odlehčit. Poté, co na silnici začaly platit dálniční známky, se ale doprava stěhuje tam, kde se neplatí a neúměrně zatěžuje okolní města a obce.

„My pozorujeme největší množství vozidel, když jezdí lidé do práce, a logicky odpoledne, když se vrací zase z práce. A ta frekvence vozidel u nás je minimálně trojnásobná,“ tvrdí například starosta Nového Sedla Martin Loukota.

„Náš cíl je, aby dálnice, která vede odnikud nikam, nebyla zpoplatněna,“ vysvětluje hlavní cíl petice proti zpoplatnění daného úseku silnice R6 loketský starosta Zdeněk Bednář.

Přehrát

00:00 / 00:00

Situaci kolem rychlostní silnice R6 sleduje reportér Zdeněk Trnka. O tématu v Ozvěnách dne diskutovali starosta obce Jenišov Ivan Truksa a vedoucí odboru pozemních komunikací ministerstva dopravy Milan Dont

Ministerstvo dopravy ale tvrdí, že nemůže dělat výjimky. Naopak, v posledních dvou letech šlo cestou rušení takovýchto výjimek.

„Tak ta koncepce je v tuto chvíli nastavena, že jsou zpoplatněny komunikace v podstatě bez výjimky, a týká se to všech dálnic a rychlostních silnic,“ uvedl v Ozvěnách dne Milan Dont, vedoucí odboru pozemních komunikací ministerstva dopravy a doplnil:

„Těchto 40 kilometrů už je opravdu poměrně významný úsek, je to tranzitní komunikace skrz celý Karlovarský kraj, čili tam ta potřeba zpoplatnění skutečně byla.“

Starostům postižených obcí vadí mimo jiné to, že silnice R6 zatím ani z jedné strany nenavazuje na dálniční síť v Česku ani v Německu. „Bylo slíbeno, že do roku 2010 bude rychlostní komunikace do Prahy – není nic. Tady se neplánuje, jak se má. Tady se plánuje jenom na papíře,“ zlobí se starosta obce Jenišov Ivan Truksa.

Absence napojení na Prahu a Německo ale podle Donta nesnižuje význam silnice pro karlovarský region. „Myslím si, že Cheb, Sokolov ani Karlovy Vary určitě nelze zařadit do kategorie ‚odnikud nikam‘, jsou to významná města v regionu, která takové spojení potřebovala,“ říká šéf odboru pozemních komunikací, který zároveň přiznává, termín napojení R6 na dálniční síť je v současné době nejasný.

Obce v Karlovarském kraji spustí petici proti zpoplatnění rychlostní silnice R6

Číst článek

„Protože rozpočet resortu je tak nízký, že bohužel nejsme schopni zahajovat v podstatě v nejbližší době nové stavby. Musíme národní prostředky ušetřit na to, abychom mohli dofinancovávat rozpracované projekty,“ poznamenal Milan Dont.

Zdeněk Trnka, mta, Jan Bumba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme