Ministerstvo: Kinského doklad o občanství neplatí

Rozhodnutí o českém státním občanství Františka Oldřicha Kinského, který usiluje o vrácení miliardového majetku, je neplatné. Podle ministerstva vnitra totiž radnice Prahy 1 v roce 2001 vydala osvědčení, přestože rozhodnutí náleží Ústeckému kraji.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

palác Kinských a Dům u zvonu

palác Kinských a Dům u zvonu | Foto: Lubomír Fuxa

"Osvědčením, které vydal úřad městské části Prahy 1 nelze prokazovat státní občanství České republiky pana Kinského. O tom, jestli pan Kinský je či není českým občanem, musí rozhodnout příslušný krajský úřad, což je Krajský úřad Ústeckého kraje," potvrdila mluvčí ministerstva Marie Masaříková.

Mluvčí dodala, že je zatím předčasné spekulovat o tom, jak toto zjištění ovlivní Kinského soudní procesy. Jeho občanstvím se bude muset nejprve zabývat oprávněný úřad. Právní zástupce Kinského Jaroslav Čapek s verdiktem odboru všeobecné správy ministerstva nesouhlasí a podal si proti němu rozklad k ministru vnitra.

Čapek Kinského zastupuje v řadě soudních sporů, v nichž se Kinský dožaduje rodového jmění zabaveného podle Benešových dekretů po druhé světové válce. Majetek se zabavoval kolaborantům, zrádcům, Maďarům a Němcům, kromě těch, kteří sami trpěli nebo bojovali proti nacistům.

Čapek se snaží prokázat, že majetek nevlastnil Kinského otec podezřívaný z kolaborace, ale tehdy nezletilý František Oldřich. Ten vzhledem k věku kolaborovat nemohl. Tvrdí o sobě, že je Čech, české občanství získal odvozením od původního československého, které měl po rodičích, československých státních občanech.

Martin Hromádka, Jan Čamek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme