Ministerstvo končí diskuzi k návrhům, co by měl umět předškolák

Ministerstvo školství přesně před měsícem vydalo seznam návrhů, co by mělo umět dítě, než nastoupí do první třídy. Diskuze k těmto, takzvaným, standardům právě dnes končí. V příštích dnech připomínky odborné veřejnosti úřad zpracuje. V seznamu dovedností předškoláka je například uvedené, že by měl umět skákat, zavázat si tkaničky, nebo správně vyslovovat.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Základní škola, zápis, děti | Zdroj: ČTK

V pražské mateřské škole Sokolovská děti pobíhají v tělocvičně. Všechny správně drží tělo a zpívají i svoji oblíbenou písničku. Z toho by experti, kteří během února a března sepisovali seznam dovedností, který by měl zvládnout každý předškolák, měli určitě radost. V každé školce to tak ale není. A právě proto ministerstvo školství připravilo seznam dovedností k diskuzi, která končí právě dnes.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si celou reportáž redaktorky Kláry Bílé.

Pak se diskuze vyhodnotí. S takzvanými standardy souhlasí i Asociace předškolní výchovy, ale ne tak úplně. „Mě zarazili termíny, které se tam objevily z obsahu pro předškolní vzdělávání, které my jsme používali před revolucí. Jako například chápe nebo ví. Chápe je pojem velmi nadnesený, je potřeba rozepsat, co je tím míněno,“ podotkla předsedkyně asociace a ředitelka mateřské školy Ludmila Šprachtová.

Ve standardech se í objevuje například i termín sociabilita, který se podle Šprachtové ve vzdělávacím programu neobjevuje. „A já jsem schválně byla ve slovníku cizích slov, abych si vlastně našla, co to znamená, protože jsem to nenašla ani v dokumentech, které se týkají předškolního vzdělávání, které jsou nastavené pro dospělé,“ řekla Šprachtová.

Podle seznamu do sociability u dětí patří také to, aby si předškolák všímal potřeb druhého, nebo pomohl kamarádovi, který je smutný. Jak? Co by mu předškoláci řekli? „Třeba něco hezkého. Nějakou hezkou věc. Já, aby nebyl smutný, bych mu půjčil třeba nějakou hračku,“ říká předškolák.

Seznam dovedností není pro školky povinný. Někde ale může pomoci. Ministerstvo upustilo i od záměru dovednosti testovat. To asociace uvítala, podle nich jim má standard jen pomoci definovat odpovědnost. A základní škola pak na standardy navazovat.

Klára Bílá Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme