Ministerstvo kultury chce českokrumlovskou točnu dál v zámecké zahradě

Ministerstvo kultury chce, aby českokrumlovské otáčivé hlediště v barokním areálu zámecké zahrady zůstalo. A to i po roce 2016, kdy vyprší výjimka výboru UNESCO, který střed města Český Krumlov a celý zámecký areál zapsal do seznamu chráněného dědictví.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Český Krumlov - zámek | Foto: Pavel Kudrna

Už před dvěma lety se český stát zavázl výboru UNESCO k tomu, že do roku 2016 divadelní točnu z barokní zahrady odstraní. V době zápisu do seznamu otáčivé hlediště v zahradě kvůli rekonstrukci nebylo. A neobsahovala jej ani fotografická dokumentace v žádosti o zápis na seznam památek UNESCA.

"V době, kdy se fotily záběry, tady byla díra. Byla to doba, kdy se dělala nová podoba točny, došlo k určitému omylu, " přiznává současný ministr kultury Václav Riedlbauch. A tak od roku 1992 nejrůznější čeští ministři kultury slibují, že otáčivé hlediště odstraní.

Podle komisařů UNESCA a některých památkářů točna ruší barokní symetrii zahrady, za všechny názory ten od kastelána zámku Český Krumlov Pavla Slavka: "Charakter Českého Krumlova, jeho genius loci, jeho hodnota - i ve světě - je dána hodnotou historickou, památkovou. Na tom musí Český Krumlov stát."

Jedinečnost barokní dispozice zahrady si uvědomuje i ministr kultury Riedlbauch: "V této podobě, jak byla točna vybudována, to překáží určitým věcem, které jdou na úkor památkové ochrany původního barokního areálu."

Ale přesto považuje ministr Václav Riedlbauch za důležité otáčivé hlediště v zahradě nechat, a to hlavně kvůli lidem, kteří do Českého Krumlově přijíždějí i kvůli točně: "Stojíme o to, aby se v nádherné zahradě nadále hrálo exteriérové divadlo za pomoci otáčivého hlediště. Ale jakou formou, to se řeší."

Ubylo by turistů v Českém Krumlově, kdyby nebyla točna? I to bude jedna z otázek dnešního pořadu Pod kůži, který začíná a ČRo1 - Radiožurnálu pět minut po půl třetí odpoledne.

Milan Kopp, Michaela Vetešková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme