Ministerstvo kultury chce českokrumlovskou točnu dál v zámecké zahradě

Ministerstvo kultury chce, aby českokrumlovské otáčivé hlediště v barokním areálu zámecké zahrady zůstalo. A to i po roce 2016, kdy vyprší výjimka výboru UNESCO, který střed města Český Krumlov a celý zámecký areál zapsal do seznamu chráněného dědictví.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Český Krumlov - zámek | Foto: Pavel Kudrna

Už před dvěma lety se český stát zavázl výboru UNESCO k tomu, že do roku 2016 divadelní točnu z barokní zahrady odstraní. V době zápisu do seznamu otáčivé hlediště v zahradě kvůli rekonstrukci nebylo. A neobsahovala jej ani fotografická dokumentace v žádosti o zápis na seznam památek UNESCA.

"V době, kdy se fotily záběry, tady byla díra. Byla to doba, kdy se dělala nová podoba točny, došlo k určitému omylu, " přiznává současný ministr kultury Václav Riedlbauch. A tak od roku 1992 nejrůznější čeští ministři kultury slibují, že otáčivé hlediště odstraní.

Podle komisařů UNESCA a některých památkářů točna ruší barokní symetrii zahrady, za všechny názory ten od kastelána zámku Český Krumlov Pavla Slavka: "Charakter Českého Krumlova, jeho genius loci, jeho hodnota - i ve světě - je dána hodnotou historickou, památkovou. Na tom musí Český Krumlov stát."

Jedinečnost barokní dispozice zahrady si uvědomuje i ministr kultury Riedlbauch: "V této podobě, jak byla točna vybudována, to překáží určitým věcem, které jdou na úkor památkové ochrany původního barokního areálu."

Ale přesto považuje ministr Václav Riedlbauch za důležité otáčivé hlediště v zahradě nechat, a to hlavně kvůli lidem, kteří do Českého Krumlově přijíždějí i kvůli točně: "Stojíme o to, aby se v nádherné zahradě nadále hrálo exteriérové divadlo za pomoci otáčivého hlediště. Ale jakou formou, to se řeší."

Ubylo by turistů v Českém Krumlově, kdyby nebyla točna? I to bude jedna z otázek dnešního pořadu Pod kůži, který začíná a ČRo1 - Radiožurnálu pět minut po půl třetí odpoledne.

Milan Kopp, Michaela Vetešková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme