Ministerstvo kultury dál povede Hanáková. Schwarzenberg se jí prý omluvil

Ministryně kultury Alena Hanáková ze STAN si je svou pozicí ve vládě zatím jistá. Šéf TOP 09 Karel Schwarzenberg se jí prý omluvil za informace v médiích, podle kterých měl ministryni ve funkci nahradit končící rektor Akademie múzických umění Ivo Mathé.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministryně kultury Alena Hanáková | Foto: Filip Jandourek

S ním se Schwarzenberg sešel předevčírem. Mathé po schůzce novinářům řekl, že dostal neformální nabídku na vedení resortu.

Schwarzenberg dnes ministryni vysvětloval okolnosti jednání. Hanáková tvrdí, že neměl k její práci na ministerstvu výhrady.

„On se mě ptal akorát na mé vize a mé představy do toho dalšího období, jak to vidím já. Takže v této chvíli je to spíše takové stabilizované. V této chvíli zůstává všechno tak, jak je. A pokud by měla přijít změna na pozici ministra či ministryně, tedy na ministerstvu kultury, tak je to věcí Petra Gazdíka. Samozřejmě po dohodě s panem předsedou,“ uvedla.

Přehrát

00:00 / 00:00

Předseda Starostů a nezávislých Petr Gazdík mluvil o případných změnách na ministerstvu kultury

Ještě před jednáním Hanáková ujišťovala, že si za svou prací v čele resortu stojí a je připravena ho dál vést. Rozhodnutí o výměně ministrů by prý respektovala, odmítla se ale předem vzdát.

Podporu ministryni vyjádřilo zejména hnutí STAN, které post ministra kultury obsazuje.

„Nebudeme podléhat tomu, když si někteří kandidáti na ministra mediálně řeknou o to, že by tento post chtěli, ani nebudeme podléhat žádným neformálním jednáním. My jsme o tom s Karlem Schwarzenbergem zatím oficiálně nejednali, nejednali jsme o tom ani jako Starostové. Takže v současné době post paní ministryně je tam, kde byl včera i předevčírem,“ řekl Radiožurnálu předseda Starostů a nezávislých Petr Gazdík.

Nabídka, aby se stal Ivo Mathé novým ministrem kultury, stále trvá

Číst článek

Stranu TOP 09 i hnutí STAN rozzlobilo, že Mathé o schůzce mluvil do médií, a Hanáková se tak o svém případném odchodu dozvěděla až od novinářů.

Gazdík: Ministerstvo je vedené poměrně dobře

„Ivo Mathé je vhodným kandidátem na ministra kultury. My jsme ho ostatně jako Starostové nominovali už jednou před více než rokem. Považujeme ho za vhodného kandidáta, nicméně skutečně nepovažujeme za vhodné a gentlemanské vůči paní ministryni, aby se takováto jednání vedla napříč médii. K tomu se mají scházet příslušné stranické orgány a k tomu mají debatovat příslušní předsedové,“ potvrdil Gazdík.

Hanáková podle něj může vydržet ve funkci až do konce mandátu současného kabinetu, může ale být i vyměněna.

Petr Gazdík | Foto: Filip Jandourek

„Paní ministryně Hanáková vede ministerstvo kultury poměrně dobře. To, co já jí vytýkám, je nedostatečná mediální komunikace ministerstva. Ta je skutečně, a zejména v poslední době, tristní,“ ohodnotil Gazdík.

K tomu, jestli nabídka pro Iva Mathé zůstává ve hře, se ale odmítl vyjádřit. S končícím rektorem podle něj zatím nikdo oficiálně nejednal a není prý ani jasné, jestli by post v čele ministerstva případně přijal.

Ivo Mathé už předtím Radiožurnálu řekl, že nabídku nikdo neodvolal. O případné výměně v čele ministerstva kultury rozhodnou šéfové TOP 09 a hnutí Starostové a nezávislí příští týden. Po neděli se také ze zahraniční dovolené vrátí premiér Petr Nečas.

Jana Zemanová, Michaela Vetešková, Veronika Sedláčková, Martina Spěváčková, Kristina Winklerová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme