Ministerstvo kultury povede Mathé nebo Hanáková

Celostátní výbor Starostů a nezávislých na svém odpoledním jednání nominoval do čela resortu kultury poslankyni Alenu Hanákovou a šéfa AMU Iva Mathého, kterého podporují mnozí umělci. Z užšího výběru tak vypadl děkan pražské filozofické fakulty Michal Stehlík. S oběma kandidáty si promluví předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg a na základě toho o nominaci na post rozhodne. Rozhodnutí má padnout do konce týdne.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministerstvu kultury bude šéfovat buď poslankyně Alena Hanáková nebo rektor Akademie múzických umění Ivo Mathé

Ministerstvu kultury bude šéfovat buď poslankyně Alena Hanáková nebo rektor Akademie múzických umění Ivo Mathé | Zdroj: ČTK

„Oba beru stejně vážně. Každý má své komparativní výhody. Po rozhovorech a ještě poradě padne rozhodnutí,“ uvedl Schwarzenberg.

Přehrát

00:00 / 00:00

O obsazení postu ministra vnitra mluvili na Radiožurnálu poslanec Stanislav Polčák, místopředseda STAN a filmová režisérka Helena Třeštíková, která sama funkci ministryně kultury krátce zastávala

Rozhodnutí pak musí ještě posvětit předsednictvo strany. „To právo jsme dali panu předsedovi již několik dnů po volbách, kdy se tak celostátní výbor usnesl. A je to dáno pevně ve smlouvě mezi TOP 09 a Starosty,“ říká šéf Starostů a nezávislých Petr Gazdík.

„Rozhodovali jsme se z několika kandidátů, každý člen celostátního výboru mohl přednést své úvahy nad tím, kdo by měl být ministrem kultury. Po jednání a obsáhlé diskuzi jsme se shodli na tom, že máme dva velmi kvalitní kandidáty,“ podotýká poslanec Stanislav Polčák, místopředseda STAN s tím, že by rozhodnutí mělo padnout v řádu hodin, nejpozději však do středy nebo do čtvrtka.

Umělci chtějí Mathého

„Jsem velmi příjemně překvapena tím, že hnutí Starostové přijalo kandidáta, za kterého se postavilo hodně lidí, kteří se pohybují v kultuře. Byť se mi zdá, že k němu zpočátku důvěru neměli, postupem času si ověřili, že je to člověk vhodný a kvalitní. To, že ho nominovali do užšího kola, mne přesvědčilo o tom, že Starostové jsou flexibilní a velmi sympatické sdružení a apolitické seskupení. A z toho mám velkou radost,“ uvádí filmová režisérka Helena Třeštíková, která sama funkci ministryně kultury krátce zastávala.

Podle Třeštíkové má Mathé potřebné vlastnosti na to, aby se stal ministrem. Velmi dobře rozumí kultuře a zároveň je to schopný manažer, organizátor, slušný a zásadový člověk a umí věci prosazovat.

Přehrát

00:00 / 00:00

O osobě Iva Mathého mluvil ve Stalo se dnes na Radiožurnálu předseda Rady České televize, spisovatel a někdejší ministr kultury Milan Uhde

„Mým favoritem je jednoznačně rektor Akademie muzických umění Ivo Mathé. Je v oblasti kultury doma, je to člověk s manažerskými zkušenostmi, pohyboval se mezi kulturními pracovníky, zná je, ví, že je to velmi specifické prostředí a jeho znalosti jsou velkou předností,“ obhajuje volbu Iva Mathého předseda Rady České televize, spisovatel a někdejší ministr kultury Milan Uhde.

„Manažer to každopádně být musí. Ovšem ne každý dobrý manažer může být dobrým manažerem v kultuře. K tomu právě potřebuje předpoklady, které si pro sebe definuji jako znalosti kulturního prostředí, schopnost rozlišovat hodnoty zachované, hodnoty, které se tvoří. To jsou předpoklady, které podle mého názoru splňuje pan Mathé lépe,“ hodnotí Mathého Uhde.

Kultura je podle Polčáka doménou také poslankyně Hanákové, která působí ve podvýboru pro kulturu: „Takže si myslím, že se nám podařilo vybrat dva velmi rovnocenné kandidáty. Ať to bude kdokoliv, naše hnutí splnilo svoji důležitou roli tento resort neponechat v rukou někoho bezradného.“

Besser před spolustraníky vysvětloval

Nový šéf resortu nahradí Jiřího Bessera. Ten odchází kvůli kontroverzím, které vyvstaly v souvislosti s jeho účastí ve společnosti, v níž se angažoval také podnikatel odsouzený za korupci Pavel Hrách. Svůj podíl ve firmě Jiří Besser neuvedl v majetkovém přiznání.

Jiří Besser dnes vysvětloval spolustraníkům kauzu kolem nepřiznaného bytu a firmy na Floridě. Besser ocenil, že dostal prostor, aby se před spolustraníky obhájil:

„Jsem rád, že jsem ten prostor i dostal, že jsem to kolegům mohl vysvětlit. A kdo chtěl, mohl se podívat do mých dokladů, aby viděl, že jsem se na žádném financování nepodílel.“

Resort kultury obvykle nepatří mezi ty, o které by se koaliční strany příliš hádaly. Není tak vlivný jako třeba finance nebo vnitro. Nového ministra ale čekají i zásadní úkoly, včetně dotažení majetkového vyrovnání státu s církvemi.

Veronika Sedláčková, Jan Piroch, Martina Spěváčková, Jan Bumba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme