Ministerstvo kultury se chce zbavit příspěvkových organizací

Ministerstvo kultury spravuje třicet příspěvkových organizací. Některé z nich chtěli předchůdce šéfa tohoto resortu zredukovat a Jiří Besser uvažuje podobně. Stejně tak chce postupně v některých příspěvkových organizacích zkontrolovat jejich hospodaření a vyhlásit výběrová řízení na ta místa šéfů, která byla bez konkurzu obsazena.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Obě budovy Národního muzea | Foto: Tomáš Adamec

Šéf resortu Jiří Besser ale zdůraznil, že redukce organizací ministerstva je zatím ve stádiu úvah. „Nemyslím si, že všechny příspěvkové organizace jsou skutečně státního významu.“

Ministerstvo kultury zadalo rozsáhlé audity hospodaření svých příspěvkových organizací. Příští týden by mělo zveřejnit výsledky kontroly v Národním technickém muzeu. Kontrola je už naplánována i do Národního muzea.

Na ministerstvu kultury plánují také desítky konkurzů na šéfy divadel, muzeí a galerií. Svá křesla bude muset pravděpodobně obhájit jak ředitel Národního muzea Michal Lukeš, tak Národního divadla Ondřej Černý nebo i Národní knihovny Pavel Hazuka.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jiří Besser mluví o krocích na Ministerstvu kultury.mp3

„Nechci mít ve funkcích jmenované ředitele. To je od začátku diskriminující i pro toho člověka, který je tam takto jmenován,“ myslí si Besser.

Zatímco výběr nového ředitele České filharmonie skončil, vítězem se stal ředitel Filharmonie Brno David Mareček, konkurz na vedení Národního technického muzea je v plném běhu, ve třech kolech se utká 18 zájemců.

Ministerstvo kultury také připravuje návrh o tom, co bude dál s některými příspěvkovými organizacemi. Hlavně s těmi, které mají sídlo v menších městech regionu.
Na seznamu třiceti příspěvkových organizací najdete například Husitské muzeum v Táboře a nebo Skanzen v Rožnově pod Radhoštěm.

„S hejtmany o těchto krocích jednám,“ dodal Besser.

Už v roce 2007 někdejší ministr kultury Václav jehlička zřídil zvláštní komisi, která měla odpovědět na zásadní otázku - co dál se státními příspěvkovými organizacemi a jejich případnou redukcí chtěl ušetřit až 200 milionů korun. Od té doby má ministerstvo kultury 30 místo 32 příspěvkových organizací a úvahy o redukci tehdy vyzněly do prázdna.

Michaela Vetešková, Aneta Vojtěchová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme