Ministerstvo kultury v roce 2014 dělalo chyby v účetnictví, zjistil NKÚ

Nejvyšší kontrolní úřad zjistil, že ministerstvo kultury nevedlo v roce 2014 správné a úplné účetnictví. Inspektoři v něm odhalili chyby za víc než 1,5 miliardy korun. Šlo hlavně o chybně vykázané peníze.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministerstvo kultury. Ilustrační foto. | Foto: Tomáš Adamec

„Nejvýznamnější nesprávnost v účetní závěrce představuje nesprávné vykázání přijatých refundací spolufinancovaných transferů v hodnotě 1,1 miliardy korun,“ řekl ČRo mluvčí NKÚ Václav Kešner.

„Ministerstvo také v přehledu o změnách vlastního kapitálu nesprávně vykázalo 227 milionů korun týkajících se snížení závazku v rámci finančního vyrovnání s církvemi."

NKÚ také prověřil, jakým způsobem ministerstvo kultury sestavovalo závěrečný účet. „V něm neodhalil žádné významné nedostatky,“ poznamenal mluvčí úřadu.

Ministerstvo kultury už podle své mluvčí zjištěné nedostatky napravilo. Kontrolu prý také vnímá pozitivně, protože nevznikly ztráty týkající se peněz z Evropské unie nebo státního rozpočtu.

„Nesprávnosti, které uvádí NKÚ, byly způsobeny, jak sám kontrolní úřad konstatoval, nejednoznačností výkladu novelizovaných právních předpisů a českých účetních standardů. V závěrečném účtu za rok 2014 NKÚ tedy žádné závažné nedostatky neodhalil,“ dodala pro ČRo mluvčí resortu Simona Cigánková.

ČRo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme