Ministerstvo kultury zastavilo restituce pro pravoslavnou církev. Kvůli jejím vnitřním sporům

Ministerstvo kultury pozastavilo vyplácení restitucí pravoslavné církvi. Důvodem jsou údajně spory uvnitř církve. V lednu měla církev dostat asi 40 milionů korun. Peníze by ministerstvo mohlo uložit do soudní nebo notářské úschovy, dokud se spory mezi pravoslavnými nevyřeší. Pravoslavní mají díky restitucím získat během příštích 30 let více než 1,1 miliardy korun.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Chrám sv. Cyrila a Metoděje v Resslově ulici - ikonostas neboli stěna s ikonami oddělující oltář | Foto: Stanislav Krupař

Arcibiskupem pražským a metropolitou českým a slovenským byl v Pravoslavné církvi v českých zemích vladyka - biskup Kryštof, občanským jménem Radim Pulec. Loni v dubnu odstoupil po nařčení z toho, že je otcem nemanželských dětí.

Poté vedení církve dosadilo na místo pražského arcibiskupa vladyku Jáchyma, ale velká část církve ho neuznává. Nebyl totiž podle nich zvolen způsobem, jaký vyžaduje základní dokument církve. Stejný názor na Jáchyma zastává Cařihradský patriarcha Bartoloměj, hlava celosvětového pravoslaví.

Přehrát

00:00 / 00:00

O situaci v české pravoslavné církvi mluvil religionista Ivan Odilo Štampach

Podle kritiků současného stavu v církvi byl odchod Kryštofa řízený skupinou českých kněží podporovaných Moskevským patriarchátem Ruské pravoslavné církve.

„Před zhruba dvěma lety přinutili k odstoupení posledního legálního pražského arcibiskupa, který byl zároveň metropolitou, společně se Slovenskem. Nepodařilo se ve dvou kolech zvolit jeho nástupce. V lednu letošního roku byl nelegálním způsobem ustanoven nový pražský arcibiskup. V rozporu s vnitřními předpisy české pravoslavné církve. Stát tak nemá na straně pravoslavné církve legálního partnera, statutárního zástupce, na kterého by se obrátila. Proto přestává vyplácet pravoslavné církvi podíl na vyrovnání mezi státem a církvemi,“ vysvětluje religionista Ivan Odilo Štampach.

Čeští pravoslavní věřící po sporech dokonce požádali ministerstvo kultury o registraci nových církví. Jedni si chtějí zaregistrovat Českou pravoslavnou církev a další zase Českou ortodoxní církev.

„Ta církev je teď ve velmi špatné situaci, protože jiné pravoslavné církve na světě ji neuznávají, kromě moskevského patriarchátu. Je to problematické. Současné vedení by muselo odstoupit a muselo by umožnit legální volbu pražského arcibiskupa. A to nevím, jestli se podaří,“ pochybuje o brzkém vyřešení sporu Štampach.

ČTK, Vojtěch Koval Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme