Ministerstvo kultury zveřejní novou koncepci spojení Národního divadla a Státní opery

Po dvaceti letech zanikne Státní opera Praha jako samostatná organizace ministerstva kultury. Od nového roku se stane součásti pražského Národního divadla. Značka Státní opery bude zachována. Ministerstvo o tomto záměru mluví od února a od té doby pracuje na koncepci obou divadel. Zítra ji chce představit veřejnosti

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Národní divadlo, Praha | Foto: Khalil Baalbaki

Proč by v jednom městě měly být dva konkurenční divadelní domy dotované jedním zřizovatelem? Tuto otázku vyslovil už v únoru náměstek ministra kultury Radek Zdráhal.

Přehrát

00:00 / 00:00

Michaela Vetešková podává informace o nové koncepci pro Národní divadlo a Státní operu

„Prostor v Praze je pro jeden operní soubor, jeden baletní soubor a jeden orchestr a samozřejmě činoherní soubor,“ vysvětluje Radek Zdráhal. Postupně tak vznikne jeden velký Národní balet a spojí se sólisté oper z Národního divadla a ze Státní opery.

Výběrové řízení na ředitele

Na jaře bude vyhlášeno výběrové řízení na nového ředitele Národního divadla. V roce 2013 skončí mandát současnému šéfovi Ondřeji Černému.

Správní rada

Jeho případný nástupce nebude Národnímu divadlu a Státní opeře šéfovat sám. Nad ním bude správní rada, kterou Zlatá kaplička už léta postrádala. Členové rady by měli pracovat zdarma a měl by je jmenovat ministr kultury. Jejich základní činností bude kontrola divadla.

Umělecká rada

Státní opera Praha | Foto: Národní divadlo

Na stejné úrovni jako ředitel divadla bude umělecká rada, v té by měli být zahraniční umělci, kteří by pomáhali tvořit dramaturgický plán.

„Nejde o to ušetřit na živém umění, na opeře, na baletu, na orchestrech, ale opravdu zefektivnit tu činnost. A na základě efektivity klidně i ty prostředky navýšit, ale tak, aby byly opravdu účelně vynakládáné,“ vysvětlil Českému rozhlasu náměstek Zdráhal už před časem.

Státní opera se od Národního divadla osamostatnila před dvaceti lety. Tehdejší ministr kultury uvěřil operním nadšencům, kteří byli pro osamostatnění Státní opery od Národního divadla s tím, že budou díky sponzorům schopni provoz operního domu financovat.

Zefektivnit a zkvalitnit

Spojením obou velkých divadelních domů by se měly ušetřit státní peníze a zároveň by se měla umělecká kvalita dostat na špičkovou evropskou úroveň.

V koncepci jsou uvedeny ještě další změny, ale podle ministerstva její podoba není definitivní. Proměna divadel by měla být hotova do konce roku 2014.

Michaela Vetešková, Marína Dvořáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme