Ministerstvo možná znovu neprosadí zákaz kouření v restauracích, připustil Heger

Ani další pokus zakázat kouření v restauracích nemusí projít. Připustil to ministr zdravotnictví Leoš Heger z TOP 09. Podle jeho plánu by se od příštího roku smělo kouřit jenom v předzahrádkách, cigarety a alkohol by už navíc neměly být k dostání v automatech nebo pojízdných prodejnách. Heger chce návrh vládě předložit v dubnu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Cigareta, ilustrační foto | Foto: stock exchange, Vildan Uysal

„Když zákon neprojde, tak prostě neprojde, to není nepřekročitelnost. My se samozřejmě budeme snažit, aby prošel v té podobě, v jaké je, budeme za to bojovat v debatách, a když toho zákona projdou tři čtvrtiny, tak i tak to bude pokrok,“ uvedl ministr.

Podle Hegerova návrhu by měl od roku 2014 platit úplný zákaz kouření v restauracích, kouřit by se mohlo jen v předzahrádkách. Zakázán by měl být také prodej tabáku i alkoholu v automatech a pojízdných prodejnách.

Norma by, jak Heger doplnil, měla také zakázat výrobcům, aby do cigaret přidávaly vitamíny, "které by je učinily takzvaně zdravější".

Ministr zdravotnictví Leoš Heger zpřísnil částečnou prohibici | Foto: ČTK

Rovněž plánuje zavést pokutu až jeden milion korun za prodej alkoholu či cigaret lidem mladším 18 let, za prodej dětem do 15 let by to pak byly dva miliony.

Vláda má o ministrově návrhu jednat v dubnu, a pokud se s ním ztotožní, konečné slovo bude mít sněmovna. Heger doufá, že alespoň část zákona poslanci chválí.

„I kdyby zákon neprošel, a já tomu nevěřím, tak je pokrok v tom, že se o tom velmi vášnivě diskutuje v médiích, což je mimochodem jedna z nejlepších propagand proti kouření,“ poznamenal ministr.

Narazí zřejmě i odpuzující krabičky

Potíže má i návrh Evropské komise, podle kterého by měly být v Unii zakázané cigarety s příchutěmi a zavedla by se výraznější varování na krabičkách před důsledky kouření. Odmítavý postoj už dříve sdělili například polští poslanci nebo německá vláda, v pátek se proti směrnici postavil i český Senát.

Europoslankyně za KDU-ČSL Zuzana Roithová naznačila, že podoba směrnice není definitivní. V Evropském parlamentu prý chce hlasovat pro vyváženější znění. „Já si myslím, že bude možné méně přísná, pokud jde o krabičky, protože tam firmy vyčíslují náklady, které daly za propagaci svého loga,“ řekla.

Podpořila by ale zákaz cigaret s příchutěmi, které podle ní svádějí ke kouření mládež. „To je přesně to, co de facto děvčata, a nejenom je, láká. Je to svým způsobem móda,“ dodala Roithová.

Petr Medek, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme