Potvrzeno: ministerstvo obrany koupí od USA vrtulníky Viper a Venom za 14,6 miliardy korun

Obrana ukončila rozhodování o nákupu 12 vrtulníků ze Spojených států za 14,6 miliardy korun, informovala v úterý vládu. Všechny stroje Česká republika dostane v roce 2023, řekl ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO).

Praha (Aktualizováno: 15:40 12. 11. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bojový vrtulník AH-1Z Viper (ilustrační foto) | Foto: Preston Reed | Zdroj: Wikimedia | CC BY 1.0,©

Ministerstvo obrany definitivně schválilo nákup 12 vrtulníků ze Spojených států. Podle Metnara zakázka umožňuje i zapojení českého obranného průmyslu z více než 30 procent.

Americké vrtulníky jsou ověřeny praxí, říká generál Pavel. Podle Metnara nikdo jiný požadavky nesplnil

Číst článek

Metnar uvedl, že obrana dala při nákupu přednost nejbezpečnějšímu a nejtransparentnějšímu druhu zakázky, tedy na úrovni vlád. Česko díky tomu získá osm víceúčelových vrtulníků UH-1Y Venom a čtyři bojové vrtulníky AH-1Z Viper za cenu, za kterou by je kupovala americká armáda. „Nové vrtulníky armáda nutně potřebuje, potřebujeme nahradit současné Mi-24, které jsou na hraně životnosti. A potřebujeme se odvázat od závislosti na ruské provenienci,“ řekl Metnar.

Česko na konci června obdrželo od americké vlády dvě nabídky na nákup vrtulníků. Nabídce víceúčelových modelů Venom a bojových strojů Viper konkurovala možnost pořídit 12 vrtulníků UH-60M Black Hawk za 13,2 miliardy korun. Modely Viper a Venom doporučila armádě expertní komise. V ceně je kromě vrtulníků jejich vybavení zbraňovými systémy, munice, údržba a zaškolení a výcvik personálu.

„S vládou Spojených států hodláme uzavřít mezivládní dohodu na nákup do konce roku,“ uvedl Metnar. Nechtěl se zabývat otázkou, zda by mohla uzavření smlouvy bránit KSČM, která měla k nákupu výhrady a svými hlasy ve sněmovně toleruje vládu. „Nákup vláda – vláda je naprosto formalizovaný proces, má své náležitosti, nechtěl bych politicky spekulovat a počítat s nějakými imaginárními politickými překážkami,“ řekl.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme