Prostor pro izolaci nakažených, omezené setkávání a bez besed. Ministerstvo navrhlo podmínky pro školy

Školy by měly zřídit místnost nebo prostor pro izolaci nakaženého pracovníka či dítěte. Měly by také v co největším možném rozsahu zachovávat homogenitu skupin a omezit slučování tříd a neměly by pořádat besedy a představení. Vyplývá to z návrhu podmínek pro provoz škol od září, který v pátek zveřejnilo ministerstvo zdravotnictví. To, kde budou muset děti a zaměstnanci školy nosit ochranu dýchacích cest, se má řídit aktuálně platným opatřením.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Písemné maturity z matematiky v Gymnáziu Nad Štolou.

Podle ministerstva by se mělo omezit slučování tříd, jejich přesuny, střídání učeben, hromadné školní akce či sdílení pomůcek. Platí to i pro školní kluby a družiny | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Pokud je ve škole někdo nakažen nebo je u něj podezření na nákazu, měl by být tento člověk v prostoru pro izolaci, kde bude až do odchodu domů nebo do doby, než si jej převezme rodič.

Tento prostor by měl být větratelný a ideálně vybavený umyvadlem s tekoucí teplou vodou, mýdlem a dezinfekcí.

Zakázku na testy do škol vyhrála firma Batist Medical. Za jeden antigenní test Česko zaplatí 19 korun

Číst článek

Člověk, který o nemocného bude pečovat, musí mít ochranu dýchacích cest, rukavice a případně další ochranné prostředky.

Pokud má škola vlastní ubytovací zařízení, měla by tam mít prostory pro případnou karanténu ubytovaných.

V případě ubytování na vysokoškolských kolejích budou podle ministerstva platit podmínky jako pro ubytovací služby. Ubytovaní tedy budou muset prokázat bezinfekčnost očkováním, testem nebo proděláním nemoci.

Omezit slučování tříd i besedy

Škola by měla omezit pohyb cizích lidí ve svých prostorách. „Nepořádat akce s účastí cizích osob či pořádané jinými subjekty typu besedy, divadelní představení atd.,“ píše se v dokumentu.

Aktivity, které pořádají jiné organizace, mají být až po skončení provozu školy a po vyvětrání, úklidu a dezinfekci prostor.

Dalším požadavkem je co největší homogenita kolektivů. Má se omezit slučování tříd, jejich přesuny, střídání učeben, hromadné školní akce či sdílení pomůcek. Platí to i pro školní kluby a družiny.

Důraz na osobní hygienu

Měl by se také regulovat počet strávníků ve školních jídelnách. Úřad chce, aby se zrušil samoobslužný výdej, tedy odebírání příborů z hromadných zásobníků a používání samoobslužných bufetů pro nápoje, polévky či saláty.

Podzimní doučování má zmírnit rozdíly mezi dětmi. Kritici si stěžují na nedostatečné ohodnocení učitelů

Číst článek

Pokud to počasí umožní, doporučuje ministerstvo, aby se tělocvik odehrával venku.

Tam, kde mají pracovníci školy nepřetržitý provoz, měli by pracovat v oddělených směnách tak, aby se nepotkávali.

Jako základní minimum označuje úřad zajištění podmínek pro osobní a provozní hygienu. Děti a zaměstnanci škol by měli mít k dispozici tekoucí pitnou a teplou vodu, tekuté mýdlo v dávkovači, dezinfekci a nejlépe ručníky na jedno použití.

Podle ministerstva je nutné zajistit úklid a dezinfekci všech prostor a ploch, především klik, madel, vypínačů, klávesnic, zábradlí, splachovadel a podobně.

Škola má zajistit také řádné větrání prostor nejlépe oknem, praní prádla při dostatečně vysokých teplotách a denní odstraňování odpadu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme