Ministerstvo navrhuje docházku dětí do školek na směny

Novou vyhláškou chce ministerstvo školství dostat do přeplněných mateřských školek víc dětí. Ministr Dobeš přišel s tím, že by se dítě vzdělávalo na nultém stupni sice pravidelně, ale kratší dobu. Tak se celkově může ve zbývajícím čase v mateřské škole vzdělávat další dítě.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Skalička- školka | Foto: Jana Zemková

„Je možné vzít děti na dopolední provoz a zároveň i na odpolední provoz tak, aby se střídaly. Nese to s sebou samozřejmě spoustu problémů,“ řekla vedoucí učitelka Mateřské školy Bílá z Prahy 6 Hana Pelikánová.

Patří k nim problémy technické a administrativní. Vše podle Hany Pelikánové záleží na nastavení konkrétní mateřské školy, zda bude její vedení vůbec ochotné na takový režim přistoupit, neboť podle vyhlášky školky mohou, ale nemusí děti na zkrácený pobyt přijmout. Ona sama považuje návrh za „velký krok zpátky“.

Přehrát

00:00 / 00:00

Vedoucí učitelka MŠ Bílá z Prahy 6 Hana Pelikánová mluví o nultém ročníku ve Stalo se dnes na Radiožurnálu.mp3

„Tato situace tady už byla. Já jsem v mateřské škole osm roků, ale rozhodně tato situace v 90. letech už byla, že se přibíraly dvě děti na jedno místo, takže to není nic nového,“ řekla Hana Pelikánová.

K problémům, které se podle ní vůbec neřeší patří například situace, kdy dítě, které půjde na odpolední směnu, přijde o hlavní vzdělávací program, protože dopoledne je školka zajímavější.

„Dítě přijde v jednu hodinu nebo ve 12 hodin a půjde rovnou odpočívat na dvě hodiny. Pak odpoledne bude vlastně sledovat jenom to, jak jeho kamarádi odcházejí a čekat na maminku,“ popsala vedoucí učitelka.

Eva Presová, David Šťáhlavský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme