Ministerstvo nechce, aby školy z peněz EU platily soukromé firmy

Největší balík peněz za poslední roky, celkem čtyři a půl miliardy korun, míří do mimopražských základních škol. Díky penězům z Bruselu tak školy mohou zvýšit kvalitu výuky. Peníze ale zajímají také soukromé firmy, které školám nabízejí proškolování kantorů nebo výhodné vybavení počítačových učeben. A to se ministerstvu nelíbí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ve škole (ilustrační foto) | Foto: European Commission Audiovisual service

Zdeněk Trska vede táborskou Základní školu Bernarda Bolzana. V rámci evropského projektu si požádal o více než milion korun. Ty mají zlepšit výuku češtiny nebo matematiky. Peníze chce použít také na výuku finanční gramotnosti. Zároveň ale potřebuje dokoupit věci do počítačové učebny.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž připravila redaktorka Českého rozhlasu Klára Bílá.

„Využijeme maximálně všech nejdostupnějších a nejmodernějších technologií, které jsou v současné době na trhu. Předpokládáme, že například v oblasti informačních technologií budeme muset vypsat výběrové řízení, kterého se právě firmy, které přicházejí v úvahu, účastní,“ říká Trska.

Ministerstvo školství ale školy varuje a doporučuje jim, aby si nákup služeb od soukromých firem rozmyslely. Peníze mají podle Jana Vituly z ministerstva sloužit hlavně na odměny učitelů:

„My před tím dost důrazně varujeme. Říkáme, pečlivě si rozmyslete, než postoupíte v projektu dál, zdali skutečně tyto služby potřebujete, protože my preferujeme, aby probíhala výuka a ne aby se ve velkém nakupovaly nějaké servisní služby. V každém případě ale zdůrazňuji, že je to záležitost ředitele a my mu necháváme velmi široký rozsah svobodné vůle, jak s prostředky naloží.“

Přitom ale Vitula dodává: „Šablony, ve kterých poskytujeme prostředky, mají jednotlivé části, kde se například říká, výuka cizích jazyků, výuka ICT a tak dál. Pod každou částí se skrývají hodiny toho, co musí odučit, případně proškolit kantory, a na to my jim dáváme prostředky.“

Jenže některé školy, které Radiožurnál oslovil, i přes doporučení ministerstva, budou se soukromými firmami spolupracovat. A to tak, že vypíšou výběrová řízení například na školení kantorů nebo nákup pomůcek do výuky. V případě dobré nabídky jim bude jedno, že jim službu poskytne soukromník. Ministerstvo školám slibuje, že jim přes varování, do výběru mluvit nebude.

Klára Bílá Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme