Ministerstvo nepovolí vyvézt část výstavy Jagellonců do Polska. Bojí se exekuce

Společná výstava Čechů, Poláků a Němců Europa Jagellonica měla být velkým mezinárodním projektem. Teď hrozí, že bude mezinárodní ostudou. Z Česka se má přesunout do Polska, jenže ministerstvo kultury tam nepovolilo vyvézt nejcennější kusy z výstavy. Bojí se, že by je ve Varšavě zabavili exekutoři jako loni v případě jiné výstavy v Rakousku.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kutnohorská miniatura v expozici Europa Jagellonica

Kutnohorská miniatura v expozici Europa Jagellonica | Foto: Adriana Krobová

Kvůli nevyřešenému soudnímu sporu se společnosti Diag Human se stále nesmějí vyvážet umělecká díla ve vlastnictví státu. A právě ta na výstavě jsou a patří k těm nejcennějším.

„Je to Národní galerie, Moravská galerie v Brně, Národní muzeum a Moravské zemské muzeum v Brně,“ vyjmenovává mluvčí ministerstva kultury Markéta Ševčíková.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ministerstvo kultury nepovolí vyvézt část výstavy Jagellonců do Polska. Důvody zjišťovala Michaela Vetešková. Pohled z Polska zprostředkoval tamní zpravodaj ČRo Petr Vavrouška

Polsko nemá legislativně ustanovenu záruku nezabavitelnosti jako například Německo, proto úředníci požádali autora výstavy Jiřího Fajta, aby zajistil od polské vlády garanci, že díla zabavena nebudou.

„Od polského pana ministra kultury Zdrojewského nám přišel dopis, který adresoval paní ministryni, ale bohužel je spíš deklamací dobré vůle se o to v budoucnu postarat, pokud dojde k nějakým problémům. Rovněž to posuzovalo naše právní oddělení a dospělo k názoru, že skutečně riziko vyvézt to jenom s tímto dopisem a doufat, že se nic nestane, je příliš veliké,“ zdůvodnila Ševčíková.

Jiří Fajt mezinárodní výstavu o období vlády Jagellovců plánoval deset let. Nejprve ji vidělo až 60 tisíc lidí v kutnohorské Galerii Středočeského kraje, 9. listopadu má začít v Polsku a příští rok v Německu.

Historik Fajt se nechce smířit s myšlenkou, že ve Varšavě ty nejcennější exponáty nebudou. „Protože by byla výrazně oslabená právě česká participace na tomto projektu,“ podotýká.

Národní galerie, Moravská galerie, Národní muzeum a Uměleckoprůmyslové muzeum by na výstavu zapůjčily exponáty v hodnotě skoro 100 milionů korun. Podle nejnovějšího rozhodnutí resortu kultury se proto Varšava bude muset obejít bez nich.

Na zjištění Radiožurnálu již reagovala společnost Diag Human. Její advokát Jan Kalvoda tvrdí, že Česká republika může umělecká díla na výstavu Europa Jagellonica do Polska poslat. Diag Human podle něj exekutory do výstavní síně tentokrát nepošle.

Tiskové prohlášení společnosti Diag Human | Foto: Diag Human

Michaela Vetešková, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme