Ministerstvo obrany znovu hledá dodavatele malého letounu pro přepravu politiků. Jednou už tendr zrušilo

Ministerstvo obrany opět vypsalo tendr na nákup malého letadla pro přepravu ústavních činitelů. Do předchozího výběrového řízení se přihlásil pouze jeden uchazeč, který nesplnil stanovené požadavky. Obrana opět požaduje stroj schopný přepravit 14 až 19 cestujících. Může být nový i již použitý, vyplývá ze zadávací dokumentace zveřejněné v Národním elektronickém nástroji. Předpokládaná pořizovací cena je zhruba 661 milion korun bez DPH.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministerstvo obrany znovu vypsalo výběrové řízení na malý letoun (ilustrační foto). | Foto: Filip Jandourek

Ministerstvo chce, aby ve stroji byla nejméně čtyři křesla u stolku a aby bylo možné v něm vytvořit nejméně šest míst na spaní například ve formě rozložitelných polohovatelných křesel nebo divanu. Koupit plánuje nový dvoumotorový letoun nebo stroj vyrobený od ledna 2012, v takovém případě ale nesmí mít nalétáno více než 4000 hodin.

Ozval se jediný uchazeč. Ministerstvo obrany zrušilo tendr na nákup malého letadla pro přepravu politiků

Číst článek

Má být schopen s deseti cestujícími doletu více než 8000 kilometrů. Zájemci o účast ve výběrovém řízení se mohou hlásit do 19. listopadu. Součástí tendru je i zajištění dvouletého servisu a oprav.

Výběrové řízení na letadlo kategorie business jet ministerstvo vyhlásilo již 12. září. Přihlásil se ale jen jeden uchazeč, který požadovaná kritéria nesplnil. Tendr proto byl zrušen a úřad avizoval, že v říjnu vypíše nový s upravenou technickou kvalifikací dodavatele.

Armáda se v poslední době potýká kvůli poruchám či plánovaným údržbám s nedostatkem letadel, kterými by mohla přepravovat politiky. Nejvyšší ústavní činitelé se na říjnové schůzce shodli, že kapacita vládní letky je nedostatečná a letka je zastaralá. Její rozšíření slíbili podpořit.

Hluk v kabině

Podle ministerstva obrany letouny určené pro dopravu ústavních činitelů všem stanoveným požadavkům nevyhovují.

Armáda má k dispozici dva airbusy A-319, které nejsou ekonomické pro dopravu menšího počtu cestujících. Dvěma letounům JAK-40 vyrobených na konci 70. let končí životnost a případná modernizace by byla nákladná, armáda se je proto chystá v příštím roce vyřadit.

Před téměř 30 lety byl vyroben Challenger CL-601, který se rovněž používá na přepravu politiků. Vojáci si ale stěžují na jeho častou poruchovost. Armáda také používá čtyři stroje CASA C-295M, které jsou však určeny především pro přepravu vojáků.

Letoun má nižší dolet a v kabině je hlučný, kvůli čemuž cestující dostávají sluchátka. Ústavní činitele s ním proto armáda nepřepravuje.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme