Antimonopolní úřad: Obrana může koupit armádní vrtulníky z USA navzdory chybě

Ministerstvo obrany může pokračovat v nákupu vrtulníků od firmy Bell z USA za 17 miliard korun, i když při vyřizování námitek k této veřejné zakázce chybovalo. Úřad pro ochranu hospodářské soutěže zohlednil při rozhodování bezpečnostní zájmy státu, informoval v pondělí. Přesto zadavateli hrozí vzhledem k závažnosti jednání a hodnotě zakázky citelná pokuta, uvedl úřad. Rozhodnutí není pravomocné, může být proti němu podán rozklad.

Brno Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vrtulník Bell UH-1Y Venom

Vrtulník Bell UH-1Y Venom | Foto: Lance Cpl. Jeremy Laboy | Zdroj: Wikimedia Commons | CC0 1.0,©

Návrh na uložení zákazu plnění smlouvy podal italský výrobce vojenských vrtulníků Leonardo.

Ministerstvo obrany námitky této společnosti obdrželo loni 20. listopadu, následující den ale podepsalo smlouvu s firmou Bell. O námitkách firmy Leonardo rozhodlo až 5. prosince.

Nedošlo k trestnému činu, uzavřela policie prověření zakázky na radary. Náměstek Říha je zpět na obraně

Číst článek

„Zákon v tomto případě předpokládá uložení zákazu plnění smlouvy, jestliže je podán příslušný návrh. V uvedeném případě však bylo zjištěno, že uložení zákazu plnění smlouvy by znamenalo ohrožení existence širšího obranného nebo bezpečnostního programu, který má zásadní význam z hlediska bezpečnostních zájmů státu,“ uvedl mluvčí antimonopolního úřadu Martin Švanda.

Italové se účastnili tendru, v němž americká firma nabídla vrtulníky za 646 milionů dolarů, tedy 17,6 miliardy korun s DPH. Armáda má od Američanů dostat osm nových víceúčelových vrtulníků UH-1Y Venom a čtyři bojové vrtulníky AH-1Z Viper v roce 2023.

Italská nabídka byla levnější, ale měla podle ministerstva nedostatky. Stroje například nesplňovaly armádní požadavek na odzkoušení v operacích.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme