Ministerstvo obrany chce zrušit specializované síly

Ministerstvo obrany chce úplně zrušit takzvané specializované síly. Před dvěma roky je přitom s velkou slávou i ohlasy u spojenců založilo. Chemiky, nemocnice pro lidi zasažené biologickými zbraněmi a jednotky pasivních lokátorů Věra armáda sloučila do zvláštního druhu vojska v reakci na teroristické útoky z 11. září 2001.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Protichemická hlídka měří stupeň zamoření | Foto: FAS

Likvidace specializovaných sil bude v praxi znamenat rozptýlení chemiků a dalších vysoce odborných jednotek do běžných armádních složek, hlavně do pozemních sil. Jinak řečeno, tyto specializované útvary tak zřejmě ztratí své výsadní postavení.

"Specializované síly splnily úkoly, co měly udělat. To znamená, že se jednotlivé složky vycvičily a podařilo se pořídit nové vybavení. Teď, když se ukazuje, že je ta struktura prostě složitá a že se vyplatí udělat organizační změny, tak je uděláme," řekl mluvčí ministerstva obrany Andrej Čírtek.

S tím ale generál Petr Pavel, který specializovaným silám velí, tak úplně nesouhlasí. "Tato oblast je velice časově citlivá, vývoj jde velice rychle dopředu. Jakékoliv zdržení nebo nepružnost při prosazování specializace může vést k tomu, že nás některé další státy doženou. Myslím, že čas k tomu, abychom opustili strukturu specializovaných sil ještě nenastal," varuje generál Pavel.

Nyní byli tito vojáci a jejich unikátní vybavení vyzdvihováni nejen doma, ale i v zahraničí jako jedna z hlavních priorit české armády. Ovšem po zařazení mezi běžné složky pravděpodobně nebude brát vedení resortu na požadavky těchto útvarů takový zřetel jako nyní.

Česká republika tak může za velmi krátkou dobu ztratit v těchto vojenských schopnostech svůj náskok před NATO a spojenci pak o chemiky a další specializované jednotky ztratí zájem.

Martin Hromádka, Pavel Otto Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme