Ministerstvo obrany chystá web, který ukáže osudy padlých českých vojáků

Ministerstvo obrany zveřejní příběhy 24 českých vojáků, kteří padli v zahraničních misích. Vznikem virtuálního památníku chce ministerstvo vzdát hold válečným veteránům.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Čeští vojáci při výcviku v Afghánistánu | Zdroj: 601. skupina speciálních sil

Lidé si tak kromě životopisů můžou prohlédnout fotografie ze života padlých hrdinů, říká ředitel odboru pro válečné veterány ministerstva obrany Eduard Stehlík.

„Teď poprvé se daří těm našim novodobým hrdinům dát tváře, nebo jim vrátit tváře, ukázat je naší veřejnosti.“

„A samozřejmě kromě těch základních údajů ty obličeje a životopisná data doplnit jejich životopisy, tím, čím si ti lidé prošli, jak se připravovali na svoje povolání a jak jejich životy skončily,“ dodává Stehlík.

Eduard Stehlík: Nároky na profesionálního vojáka jsou dnes stejné jako na vrcholového sportovce

Číst článek

Hlavním motivem pro spuštění webu bylo 24 českých vojáků, kteří zahynuli v riskantních armádních misích na Balkáně, v Iráku nebo Afghánistánu. Posléze k nim přibydou i příběhy vojáků z Česka, na našem území zemřelo při výkonu služby na 60 lidí.

Neznámí hrdinové by se tak měli dostat do povědomí veřejnosti. Podle historiků totiž českým moderním dějinám chybí konkrétní tváře. Dostupné jsou většinou jen počty vojáků a statistiky.

Linda Nguyenová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme